Akkoç ''İlaç Tedariğinde Tedbir Alınmalı''

Akkoç yaptığı açıklamada söz konusu ilacın özellikle romatoid artrit tedavisinde altın standart olduğunu belirtti.

Akkoç ''İlaç Tedariğinde Tedbir Alınmalı''
Türkiye Romatoloji Derneği, romatizmal hastalık tedavisinde kullanılan metotreksat adlı ilacın piyasada olmaması ile ilgili tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye Romatoloji Derneği, romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan metotreksat (MTX) adlı etken maddeye sahip ilacın tedariğinde problemler yaşandığına dikkat çekerek, başta romatoid artrit olmak üzere çeşitli romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilacın önümüzdeki 10 ila 20 gün boyunca eczanelerden temin edilemeyeceği bilgisini aldıklarını açıkladı. Hastaları duruma karşı uyaran Dernek, ilaç firması ve kamu yetkililerini hastaların zor durumda kalmaması için önlem almaya çağırdı.

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç yaptığı açıklamada söz konusu ilacın özellikle romatoid artrit tedavisinde altın standart olduğunu belirtti. "İlacın yokluğunda yaşanabilecek çeşitli sorunlara karşı tedbir alınması gerekmektedir. " diyen Prof. Dr. Akkoç açıklamasında şunları söyledi: "Romatoid artrit eklemlerde ağrı, şişlik, katılık ve fonksiyon kaybına neden olabilen iltihabi bir hastalıktır. Metotreksat (MTX) bu hastalarda ağrıların azaltılması, iltihabın baskılanması ve eklem hasarının kontrol altına alınması amacıyla kullanılmaktadır. Hastaların tedavilerinde kısa süreli aksamalar bile, hastalığın yeniden alevlenmesine yol açabilmektedir. Bugün bizler hastalara her fırsatta erken teşhis ve tedavinin öneminden söz ederken, hastaların ilaca erişiminin engellenmesi tehlike teşkil etmektedir. "

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç, başta eklemler olmak üzere vücuttaki çeşitli dokularda iltihaba ve hasara neden olan romatoid artritin tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlık/kısıtlılığa kadar varabilen sonuçları olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Akkoç, hastaların ilaca erişimlerinin aksaması sonucu oluşabilecek daha ileri yaşamsal riskleri şöyle sıraladı:

"Bazı anti-TNF ilaç kullanan hastalarda MTX yokluğunda tedaviye direnç gelişebilmektedir. MTX yokluğunda hastalar daha çok kortizon gibi yan etkisi yüksek tedavilere maruz kalabilir, pahalı tedavilere yönelebilir. Bugün bizler ilaca erişimin ne kadar süreyle kısıtlanacağı konusunda kesin bir bilgiye de sahip değiliz. İlaç yoksunluğunun kısa ve orta vadedeki problemleri hastalar için geri dönülmez sonuçlara yol açabilir. Hastaların sağlıklı yaşam ve tedavi olma hakkı bugün en temel hakların başında gelmektedir. Hastaların durumunu göz önüne alarak ilaca erişim sistemi içerisindeki bu gibi aksaklıklara karşı tedbir almak gerekir. Hastalarımızın mağduriyetinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, yaşanan sıkıntının giderilmesi ve bir daha benzeri aksaklıkların yaşanmamasını umduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz. "

16.2.2013 - 12045

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]