Akşam Üzeri Yapılan Spor Daha Faydalı

Koşmak, yürümek ve egzersiz gibi sporların vücuda en faydalı olduğu zaman diliminin akşam saatleri olduğu bildirildi.

Akşam Üzeri Yapılan Spor Daha Faydalı
Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nezihi Küçükarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah sporundan kaçınılması ve bunun yerine akşam saatlerinde spor yapılması gerektiğini söyledi.

Bilinçsiz bir şekilde sabah uyanır uyanmaz "sporumu yaparım, koşarım, ondan sonra da duşumu alırım işime giderim " mantığı içerisinde pek çok insanın olduğunu belirten Küçükarslan, "Sabah insan vücudunun uyandığı saatlerde adrenalin gibi vücut aktivitesi uyanıklığını yüksek düzeyde tutan, aynı zamanda damar duvarı gerginliğini ayarlayan pek çok biyolojik mekanizmaların en aktif saatidir " dedi.

Küçükarslan, vücudun bu aktif hormonlar dolayısıyla savunma reaksiyon sistemini uygun bir şekilde ortaya koyamadığını anlatarak, şöyle konuştu: 

"Dolayısıyla sabah saatlerinde yapılan sporlardan sonra kalp krizlerinin daha sıklıkla görüyoruz. Kan tansiyonu regülasyonunu ve vücudun fiziki kondisyonunu sağlamakla birlikte kilolarımızı kontrol etmek açısından akşam üzerlerinde spor yapılmasını tavsiye ediyorum. Gün içerisindeki olan aktivitelerde ise regülasyon gerçekleşmekte bu regülasyonun insan vücuduna yansıması ise saat 14.00'dan sonra dönemler içerisine olmaktadır. "

Herkes yaşına uygun olan sporu yapmalı

Sporun önemli olduğunu ancak herkesin yaşına uygun olan sporu yapması gerektiğini vurgulayan Küçükarslan, "Kişinin yaş faktörüyle hormonal düzeydeki dengesizlikler biyokimyasal düzeyindeki dengesizlikler birbirinden farklıdır. Olgunluk yaşında ve gençken gösterilen reaksiyon nasıl farklıysa vücut hormonal olarak da bunlara o şeklide cevap vermektedir " ifadelerini kullandı.

Küçükarslan, 40 yaş üzeri kişilerin dış etkenlerle salgılanan hormon düzeyleri farklı olduğuna dikkati çekerek, "Aynı şekilde sabah erken saatlerde veya günün farklı saatlerinde salgılanan bu koruyucu ve aktive edici biyokimyasal mekanizmaların çalışması farklıdır. Elbette ki gençlerde biraz daha farklıdır. Bunun yanında her yaş gurubu için sporun sabah saatlerinde yapılmasını önermiyoruz " diye konuştu. - Giresun

18.11.2013 - 13427

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Sağlık Video Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?
Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?

 

[Hata Bildir]