Aldatma Ve Hiperseksüalite Her Geçen Gün Artıyor!

Dünyanın en çok kazanan sporcusu ünlü golfçu Tiger Woods'un manken eşini, aynı anda sekiz kadınla aldattığının ortaya çıkması, son günlerin medyada en fazla yer alan haberi oldu.

Aldatma Ve Hiperseksüalite Her Geçen Gün Artıyor!

Eşinden af dilemesine ve evine zaman ayırabilmek için golfe ara vereceğini açıklamasına rağmen, eşi Tiger Woods’u affetmedi. Peki, erkek neden aldatır? Ünlü, zengin, yakışıklı, popüler olmak aldatmayı meşrulaştırır mı?

Aldatmada sadece erkek mi suçludur, kadının da bir payı var mıdır? Cinsel konularda halkımızı bilgilendirmeyi ve cinsel sorunlara çözüm üretmeyi amaçlayan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) kadın-erkek herkesin sorunu aldatma ile ilgili çok çarpıcı bir basın açıklaması yaptı. 

Aldatmanın yüzyıllardan beri yaşanan bir sorun olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; ''Aldatma ve hiperseksüalite her geçen gün artıyor. Kişinin eşini ya da sevgilisini aldatmasının birçok nedeni olabilir Aldatma çok basit bir eylem gibi görünse de altında çözümlenememiş çocukluk çatışmalarından, derin kişilik problemleri ve ilişkisel sorunlara kadar birçok sebep yer alabilir. Öncelikle aldatmanın ne olduğunu tanımlamak gereklidir.

Genel olarak temelde var olan bir ilişkiyi geliştirebilmek, üretebilmek ve yaşamı paylaşabilmek becerisini geliştirememiş kişilerin kendilerini yeniden ifade etme, dürtüsellikteki anlık hazların sürekliliğini sağlama ve sonsuz bağlanma arayışlarına aldatma diyebiliriz.'' dedi.

Erkeğin aldatmasının genellikle cinsel amaçlı olduğunu belirten Dr. Keçe; ''Erkeğin aldatma gerekçeleri çok çeşitli olabilmekle birlikte genellikle farklı cinsel tecrübeler yaşama isteği, cinsel dürtülerin yoğun olması, eşle cinsel açıdan uyum sağlayamama ve tatmin olamama,  heyecan ve adrenalinin getirdiği karşı konulamaz baskı, evdeki çatışmalardan kaçma,  eşi dışında başka bir bayan tarafından beğenilmek ve arzu edilmenin cazibesi erkeği eşini aldatmaya yöneltebilir.

Düzenli olarak eşini aldatan kronik aldatıcıların yanı sıra, eşiyle sorunlu olduğu için başka bir ilişkiye yönelen ve kadın tarafından ilişkiye çekilen erkekler de vardır. Sonunu düşünmeden anı yaşamak, ayağına gelen fırsatı kaçırmamak ve skor yapmak temel hedeftir. Ancak işin içine duygusallık girer ve uzun süreli bir ilişki yaşanmaya başlarsa o zaman işler içinden çıkılmaz bir hal alabilir.'' diye ekledi.
 
Tiger Woods olayında aynı anda erkeğin sekiz farklı kadınla birden ilişki yaşadığının ortaya çıktığını söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; ''Bu normal bir durum değildir. Eğer reklam amaçlı değil de, gerçekten böyle bir durum varsa bu bize hiperseksüalite yani seks bağımlılığı gibi psikolojik kökenli cinsel bir sorunun var olduğunu düşündürür.

Erkekler için sekste skor önemlidir, ne kadar çok kadınla beraber olurlarsa o kadar erkek olduklarını düşünürler. Bu nedenle de seks bağımlısı olmak erkeklere başta bir hastalık gibi değil de, gurur duyacakları bir durummuş gibi gelebilir.

Oysaki seks bağımlılığı tedavi edilmediğinde, erkeği toplum önünde zor duruma düşürecek ve iş, aile hayatını bozabilecek bir sorun haline gelebilir.'' dedi. Kişiye hiperseksüel tanısı konmadan önce durumunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini de ifade eden Psk. Bacanak; ''Erkeğin nasıl bir ihtiyaç içersinde olduğu, dürtülerini kontrol etmekte zorlanıp zorlanmadığı, seksin onun için ne anlama geldiği, aldatma öncesinde ve sonrasında kendini nasıl hissettiği değerlendirilmelidir.

Çok zengin olmak, başarılı olmak, popüler olmak kişinin iç dünyasında farklı yankılanmalar yaratabilir.

Özellikle narsisistik kişilik örüntüsüne sahip erkeklerde aldatma daha fazla görülebilir. Kişi kendi iç dünyasındaki boşluğu doldurmak için seksi kullanabilir. Ancak bir süre sonra bu da ona zevk vermeyecektir. Aldatan kişi aslında önce kendini kandırır ve gerçek olmayan bir şeyi yaşar.  Bu konuda kişinin cinsel terapi ve bireysel psikoterapi görmesi fayda sağlayacaktır.’’ dedi.

18.02.2011 - 5310İlgili Diğer Yazılar
Uzmanlar uyardı: "Temas etmek ilişkileri kurtarıyor"
Uzmanlar uyardı: "Temas etmek ilişkileri kurtarıyor"
Cinsel isteksizlik yaşı düştü!
Cinsel isteksizlik yaşı düştü!
"Andropoz döneminde aktif kalmak mümkün"
"Andropoz döneminde aktif kalmak mümkün"
"Sevgililer Günü için bu hataya düşmeyin"
"Sevgililer Günü için bu hataya düşmeyin"
Hayatı boyunca 10
Hayatı boyunca 10'dan fazla cinsel partneri olanların kansere yakalanma riski daha yüksek
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]