Alıç Meyvesi Kalp Krizini Önlüyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucunda alıç meyvesinin kalp yetmezliğinde tedavi edici özelliği olduğu ispatlandı.

Alıç Meyvesi Kalp Krizini Önlüyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, alıç meyvesinin kalp krizini önlediğini söyledi.

Çalışmayı yürüten Farmakoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, alıç meyvesinin kalp damarlarındaki kan akımını güçlü bir şekilde artırdığını söyledi. Usta, bunun da kalp damarları tıkalı hastalarda olumlu sonuç verdiğini ifade etti.

Alıcın eski dönemlerde Yunan bitki uzmanları tarafından kalp güçlendirici olarak bilindiğini, 19 yüzyılda Avrupa’da ve Amerika’da kullanıldığını belirten Usta, günümüzde de özellikle kronik kalp yetersizliğinin tedavisinde başta Almanya olmak üzere yaygın olarak kullanıldığını ifade etti.

Alıcın Karadeniz ve Marmara bölgesi olmak üzere Hatay, Gaziantep, Ankara dolaylarında yetiştiğini söyleyen Usta, “Bu bitkinin yaprağı, çiçeği ve meyvesinde oldukça yüksek miktarlarda insan vücudunda etki oluşturan bileşikler barındırmaktadır. Bu bileşikler arasında flavonoidlerden özellikle proantosyanidinler ve quersetin, saponinler yer almaktadır. Ayrıca bitki vitamin C açısından da oldukça zengindir. Yapılan klinik ve deneysel çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre alıçtan elde edilen hap şeklindeki ekstrelerin oldukça etkili bir kalp kuruyucu ve kalp kasını güçlendirici etkileri söz konusudur. Orta derecedeki kalp yetersizliğinde tedavi edeci boyutu tıpta kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğu çalışmalarda ortaya konmuştur. Kalp damarlarında kan akımını oldukça güçlü bir şekilde artırmaktadır. Bu da kalp damarları tıkalı hastalarda oldukça yararlı bir etkidir.” diye konuştu.

Kalp yetmezliği olan bin 100 hasta üzerinde yapılan çalışmada 24 hafta boyunca günde 2 doz alıç ekstresi alan hastalarda kalp yetmezliği belirtilerinin gerilediğine belirten Usta, “2 bin 600 hasta üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise normal tedavilerine ilave olarak alıç kullanan kişilerde kalp problemleri ve ani kalp be bağlı ölümlerde azalma saptanmıştır. Toplamda 4 bin hasta üzerinde denemiş ve ilaç etkileşimleri ve yan etkileri açısından oldukça güvenli bir bitki olduğu bilim çevresince kabul edilmektekidir. “ dedi.

Alıcın kalpte güçlendirici ve tansiyonun düşmesine neden olan damarlarda gevşetici etkisi nedeniyle kullanılabilecek en güvenilir bitki olduğunu ifade eden Usta, farelerde yapılan çalışmalarda kan kolesterolünü ve yağ düzeyini düşürdüğünün görüldüğünü kaydetti.

Usta, alıcın kalp damar hastalıklarında, damar sertliğinde, hipertansiyonda ve kolesterol yüksekliğinde oldukça etkili ve düşük risk taşıyan önemli bir bitkisel madde olduğunu ifade etti.

Bu meyveyi kullanacaklar uyaran Usta, şunları söyledi: “Alıç hap şeklinde kullanıldığında görülen yan etkiler arasında baş dönmesi, baş ağrısı ve kalp çarpıntısı yer almaktadır. Alıç bitkisi çay olarak ve ektrelerinden elde edilen hap şeklinde bulunabilmektedir. Ancak halkımızın dikkat etmesi gereken bir diğer konuda tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi sahte ve merdiven altında üretilmiş ve onay almamış bitkisel ilaçları ve alıç ekstrelerini kullanmamaları gerekmektedir. Ülkemizde oldukça sık yetişen ve kolay ulaşılabilen alıç bitkisinin özellikle çay olarak kullanılması yayınlaştırılmalıdır. Üzerinde bu kadar çalışılmış ve tıptaki etkisi çok iyi bilinen alıç bitkisinin gererken değeri görmesini umuyorum.”

6.8.2012 0 - 11185

İlgili Diğer Yazılar
Migren Tedavisi
Migren Tedavisi
HPV Testi Nedir?
HPV Testi Nedir?
5 Soruna 5 Çözüm
5 Soruna 5 Çözüm
Çok Dişlilik Hastalığı Nedir
Çok Dişlilik Hastalığı Nedir
Yaşlı Adamın Kafasına Demir Çubuk Saplandı
Yaşlı Adamın Kafasına Demir Çubuk Saplandı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]