Alınamaz Denen Böbreğini Bağışladı Kardeşini Kurtardı

Afyonkarahisar'da 2,5 yıldır kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan Ahmet Satılmış, 105 kilo ağırlığa sahip kız kardeşinin bağışladığı böbrekle hayata tutundu.

Alınamaz Denen Böbreğini Bağışladı Kardeşini Kurtardı
SİNAN ÖZMÜŞ - Kronik böbrek yetmezliği hastası Ahmet Satılmış, 105 kilo ağırlığındaki kız kardeşinin bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştu. Afyonkarahisar'da yaşayan 45 yaşındaki Ahmet Satılmış, 2,5 yıl önce böbrek yetmezliği yaşamaya başladı. Haftada 3 kez 4'er saat diyalize giren Satılmış'a annesi, babası, iki kardeşi ve oğlu böbreklerini bağışlamak istedi. Çeşitli sebeplerle onlardan böbrek nakli olamayan Satılmış'a, son olarak 105 kilo ağırlığındaki kız kardeşi Habibe Yardım (43) böbreğini vermek istedi.

Afyonkarahisar'da gittikleri devlet hastanesinde "25 kilo ver öyle gel " denilen Yardım, kardeşiyle birlikte Medical Park Antalya Hastanesine başvurdu. Burada, kilosunun bir problem teşkil etmediğini öğrenen Yardım, yapılan ameliyatla kardeşine böbreğini vererek, onu sağlığına kavuşturdu. Üç günde taburcu oldu Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın Nisan 2012'de kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz programına alındığını belirterek, bu tarihten itibaren haftada 3 kez 4'er saat diyalize girdiğini söyledi.

Kız kardeşiyle canlı vericili böbrek nakli için hastanelerine müracaat ettiğini aktaran Demirbaş, yapılan tıbbi incelemeler sonucunda nakile engel bir durum tespit edilmediğini vurguladı. Ameliyatın başarılı geçtiğini dile getiren Demirbaş, vericinin 3 gün sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini kaydetti. - "Gayet rahatım " Yardım, ise kardeşine uygun böbrek bulunması için 2,5 yıl beklediklerini fakat uygun organın bulunamadığını söyledi. Bunun üzerine bazı yakınlarının böbreklerini vermek istediğini ancak uygun çıkmadığını dile getiren Yardım, en sonunda dayanamayarak, kardeşine böbreğini vermeye karar verdiğini aktardı.

Habibe Yardım, böbreğini vermek istemesine karşın 105 kilo olmasından dolayı biraz tedirginlik yaşadığını ifade ederek, nakil için başvurdukları Afyonkarahisar'daki bir devlet hastanesinde "25 kilo ver öyle gel " dendiğini belirtti. Bunun üzerine Antalya'daki Medical Park Hastanesi'ne geldiklerini dile getiren Yardım, "Nefes darlığı m vardı. Kilom da 105'ti. Sonra kiloyu da problem etmedim. Doktorlara söyledim. Onlar da 'Allah'ın izniyle kurtarırız' dediler. Yardımcı oldular. Hiç tereddüt etmeden ameliyata girdim çıktım. Gayet rahatım " diye konuştu. - "Şu anda halimize şükrediyoruz " Böbrek nakliyle hayata tutunan Satılmış ise 2,5 yıldır diyalize girdiğini dile getirerek, hastalığa yakalandığında bütün dünyasının karardığını söyledi. Diyalize girip çıktığında, baş ağrısından gece 12'lere kadar duramadığını, ağrısını dindirmek için en yakın sağlık birimlerini aradığını aktaran Satılmış, sağlığına kavuşması için bütün akrabalarının seferber olduğunu söyledi.

Satılmış, yakın akrabalarının hepsine Afyonkarahisar'da doku tahlili yaptırdıklarını ifade ederek, kimisinin böbreklerinin yaşlı çıktığı, kimisinin de ilaç kullandığı, tansiyon ve şeker hastası olduğu için uygun görülmediğini belirtti.  En sonunda kız kardeşinin dokularının uyuştuğunu vurgulayan Satılmış, "Şu anda halimize şükrediyoruz. Birbirine organ bağışında bulunmak insanlığın en güzel örneğidir. Herkesin korkmadan, çekinmeden organ bağışı yapmasını tavsiye ediyorum " dedi. - Antalya

16.06.2014 - 14780Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]