Alkol Düzenlemesi

Akollü içki ambalajları üzerinde sağlıkla ilgili uyarı mesajları konulması zorunluluğuna 'evet ama yetmez'.

Alkol Düzenlemesi
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, alkollü içki ambalajları üzerinde sağlıkla ilgili uyarı mesajları konulması zorunluluğuna "evet ama yetmez " dediklerini belirtti.

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK), alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirlediğini hatırlattı.

Bundan böyle içkilerin ambalajları üzerinde 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ile "Alkol dostunuz değildir " yazılı uyarı mesajının yer alacağını belirten Karaman, uygulamanın kamu sağlığı için gerekli olduğunu vurguladı.

Avrupa'da uyarı önerilerinin çok geniş bir yelpazede ele alındığını kaydeden Karaman, "Alkollü içki ambalajları üzerinde sağlıkla ilgili uyarı mesajları konulması zorunluluğuna Yeşilay ve kamu sağlığı uzmanları olarak 'evet ama yetmez' diyoruz. Avrupa Alkol Politikaları Birliği (EUROCARE) tüm ülkelere bu tür uyarı mesajları konulmasını uzun yıllardır tavsiye ediyor " ifadelerini kullandı.

Karaman, alkol kullanımının kanser riski yanında şiddet mağduriyetlerini de artırdığına dikkati çekerek, yaş sınırı, hamilelerin içki ve araba kullanımı üzerine uyarıların eksik kaldığını kaydetti.

Yeşilay ve Dünya Sağlık Örgütü'nce nisan ayında İstanbul'da düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu'na katılan Liverpool John Moores Universitesi Kamu Sağlığı Bölüm Başkanı Profesör Mark Bellis'in The Guardian'a verdiği mülakatı da değinen Karaman, açıklamasında Bellis'in "Şu anda toplumda alkol ile ilgili tehlikeler denilince insanların aklına maalesef kanser riski gelmiyor. Oysa bu sağlık uyarıları tüketicileri daha bilinçli olmaya yönlendiriyor. 'Alkol şiddet riskini artırır', 'Alkol İngiltere'de 15 binden fazla ölüme sebebiyet vermiştir', 'Alkol ağız, dudak ve benzeri pek çok kanser riskini artırmaktadır' şeklinde yeni uyarılar da planlıyoruz. Bunun yanında alkolün Avrupa'da 16-24 yaş arasında genç erkek ölümlerinin yüzde 25'inin sebebi olduğunun ve kadınlar için meme kanseri riskinin artırdığının vurgulanması da etkileyici olacaktır " sözlerini hatırlattı. -İstanbul

16.8.2013 - 13159

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Sağlık Video Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?
Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?

 

[Hata Bildir]