Alkollü İçeçeklere Yazılacak Mesajlara Tam Destek

Bilim insanlarından alkollü içkilerin üzerine yazılacak uyarı mesajlarına "tam destek".

Alkollü İçeçeklere Yazılacak Mesajlara Tam Destek
Yeşim Sert Karaaslan - Alkollü içkilerin şişe ve ambalajları üzerine uyarı mesajları konulması uygulaması, bilim insanları tarafından "olumlu " karşılandı.


Alkolün "zararlı " kullanılması halinde hem iiçkiyi içen için hem de çevresi için sakınca yaratabildiğini, riskli durumlara yol açabildiğini belirten bilim insanları,bu çalışmalarla toplumun, özellikle de gençlerin alkol kullanımından doğacak olumsuz etkilerden korunmasının amaçlandığını ifade etti.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe giren "Alkol ve Alkollü İçkilerin İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik "e göre, alkollü içkilerin üzerinde insan sağlığına verdiği zararlara ilişkin yer alması zorunlu hale getirilen uyarı mesajlarıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

Alkolün "zararlı " şekilde kullanılmasının çeşitli olumsuz etkilere neden olduğunu belirten Bilir, "zarar " dan kast edilenin alkolün bazı durumlarda kullanılması ve fazla miktarda alınması olduğunu söyledi.

Alkolün, belirli dozun üzerinde alındığı zaman insanda düşünce sistemini olumsuz etkilediğini, insanın kendi hareketleri üzerindeki kontrol yeteneğinin zayıfladığını ifade eden Bilir, bu nedenle alkollüyken özellikle trafikte araç kullanılmasının hem tüketen kişi için hem de diğer araç sahipleri açısından risk oluşturduğunu dile getirdi. Bilir, benzer şekilde alkollü olarak herhangi makinenin kullanılmasının da kişinin kendisi ve çevresindekiler açısından risk yarattığına işaret ederek, "Gebelik insan yaşamının çok özel bir dönemidir ve bu dönemde gebelerin her türlü tehlikeden korunması gerekir. Gebelik sırasında alkol kullanılması, hem gebenin hem de bebeğin sağlığı açısından sakıncalıdır. Doğumdan sonra da emzirme süresi boyunca alkolden uzak durulması gerekir " diye konuştu.

Bütün dünyada alkol kontrolü çalışmalarında çok önemle üzerinde durulan şeyin, gençlerin alkolün zararlarından korunması şeklinde olduğunu vurgulayan Bilir, şöyle konuştu:

"Bu amaçla, belirli yaşın altındaki gençlere alkollü içki satılması konusunda yasaklama yapılmaktadır. Ülkemizde de yasa ile 18 yaşından küçüklere alkollü içki satışı yasaklanmıştır. Bu paralelde alkollü içkilerin şişe ve ambalajlarının üzerine bu yönde uyarı mesajı yazılıyor olması da çok uygundur.

Bazı kişiler sıkıntılarından kurtulmak amacı ile alkole yönelebilmektedir. Oysa ne alkol ne de bir başka yöntem insanı sıkıntılarından kurtarma bakımından başvurulacak yöntem değildir. Sıkıntının nedeni incelenmeli ve sıkıntıya neden olan olayın çözümü için çaba gösterilmelidir. Bu amaca yönelik olarak uygulama ile birlikte alkolün 'dost' olmadığı şeklinde bir uyarı mesajı yazılacaktır. Bu, olumlu bir uygulamadır. Bütün bu çalışmalar ile toplumun, özellikle de gençlerin alkol kullanımından doğacak olumsuz etkilerden korunması amaçlanmaktadır "

"10 ay sonra uygun olmayan ürünler, piyasaya arz edilemeyecek "

Alkollü içkilerin şişe ve ambalajlar üzerine hangi uyarı mesajlarının konulması konusunda bir süredir çalışmalar yapan Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), ambalajların üzerine yazılacak 4 mesajı belirlemiş ve basılmasını kararlaştırmıştı. Alınan kararlara göre, mesajlar fotoğraf değil, grafik ve yazılı mesaj şeklinde olacak. Alkollü içkilerin şişeleri ve ambalajlarının üzerinde yer alması konusunda karar verilen mesajlar şöyle:

"18 yaşından küçüklere alkollü içki satışının yasak olduğuna işaret eden grafik,

-Gebelikte alkol kullanımının Bebek ve anne için zararlı olduğuna işaret eden grafik,

-Alkollü olarak araç sürmenin sakıncalı olduğuna işaret eden grafik,

-Alkolün dost olmadığını belirten yazılı mesaj. "

Mesajlarla, alkol kullanımının çeşitli zararlarına işaret edilerek, kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Yönetmeliğe göre, on ay içinde istenilenlere uygunluk sağlanması gerekiyor. Aksi halde uygun olmayan ürünler, bu tarihten itibaren piyasaya arz edilemeyecek. - Ankara

13.08.2013 - 13147Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]