Alperen Bebeğin Minik Kalbi Doğar Doğmaz Pille Tanıştı

Annesinden geçen romatizmal rahatsızlık sonucu kalbinde ritim bozukluğu oluşan Alperen bebeğe, dünyaya gözlerini açar açmaz gerçekleştirilen ameliyatla kalp pili takıldı.

Alperen Bebeğin Minik Kalbi Doğar Doğmaz Pille Tanıştı

Kalbinde ritim bozukluğuyla dünyaya gelen Alperen bebeğin minik kalbine, doğumundan hemen sonra pil takıldı.

Konya'da yaşayan Osman-Kezban Akpınar çiftinin üçüncü bebeklerinin doğumundan önce yapılan kontrollerde, bebeğin kalbinde ritim bozukluğu olduğu tespit edildi.

Tedavi için Ankara'daki Dr. Sami Ulus Çocuk Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran aile, burada yapılan testler sonrasında eşine az rastlanır bir durumla karşı karşıya kaldı. Anne Kezban Akpınar'da görülen romatizmal rahatsızlığın bebeğin kalbinde ritim bozukluğuna neden olduğu saptandı.

MİNİK KALBİ 13 GRAMLIK PİLLE ÇALIŞIYOR

Doktorlar henüz 36 haftalık olan bebeğin alınmasına, doğar doğmaz da kalbine pil takılmasına karar verdi. Henüz 2 kilo 500 gram ağırlığında olan Alperen bebeğin minik kalbi gerçekleştirilen operasyonun ardından 13 gramlık bir pille atıyor.

"BİR HAFTA BANA BİR ASIR GİBİ GELDİ"

Anne Kezban Akpınar, yaptığı açıklamada, ameliyat sonrasında yaşadıklarını anlattı.

16 yaşında oğlu ve 13 yaşında da kızı olduğunu anlatan Akpınar, "Yıllar sonra yeniden bebek sahibi olmak bizi çok mutlu etmişti. Hamileliğim çok zor geçmişti. 6 aylık hamileyken bebekte ritim bozukluğu tespit edildi. 36 haftalık olduğunda Konya'dan Ankara'ya gönderdiler. Sezaryenle doğum yaptıktan sonra bebeği ameliyata aldılar. Bir hafta yoğun bakımda kaldı ama bir hafta bana bir asır gibi geldi. Doktorlarımız her gün durumunun daha iyi olduğunu söylüyorlar" diye konuştu.

"KUCAĞIMA NASIL ALACAĞIM DİYE ENDİŞELENİYORDUM"

Bebeğini kucağına alamadan kalbine pil takılmasının kendisini çok tedirgin ettiğini belirten Akpınar, "Hala da korkuyorum. Eve götürdüğümde ona nasıl bakacağımı, kucağıma nasıl alacağımı düşünerek endişeleniyorum" dedi.

Daha önceki doğumlarında böyle bir durumla karşılaşmadığını dile getiren Akpınar, "Romatizmal rahatsızlığım bebeğe de geçmiş. Keşke geçmeseydi" ifadesini kullandı.

"KÜÇÜCÜK ÇOCUK PİL NASIL TAKILACAK"

Bebeği yaşadığı için çok mutlu olduğunu aktaran Akpınar, şunları kaydetti:

"Allahıma şükür ediyorum yaşadığı için. Yaşadığına seviniyorum, gelip görüyorum, dokunuyorum. Hiç gözlerini açmıyordu. Geldiğimde onun gözlerini açık görünce dünyalar benim oldu. Seviniyor insan, kimse evladına bir şey olsun istemez. İnsan kucağına alınca her şeyi unutur. Pil takılacağını beklemiyordum, şaşırdım, 'küçücük çocuk pil nasıl takılacak' dedim. Zor geçti."

Bebeğinin kalbine takılan pili görünce şaşırdığını ifade eden anne Akpınar, "Hayret ediyorum, çok şaşırdım. Ben daha küçük bir pil olduğunu düşünmüştüm. Şimdi bu mu var bebekte?" diye konuştu.

"DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN KÜÇÜK KALP PİLİ"

Operasyonu gerçekleştirilen Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Murat Koç ise şöyle konuştu:

"Bebeğimiz doğmadan önce anne karnındayken bize kalp ritim bozukluğu olduğu bilgisi ulaştı. Doğum hazırlıkları yapmadan önce teknik detayları araştırdık. Pilimizi temin ettik, çünkü bebek dünyaya geldikten sonra ritim bozukluğu ile yaşama şansı çok zordu" diye konuştu.

Alperen bebek dünyaya gelince, kalp hızının 60'ın altına düştüğünü anlatan Koç, "Acil olarak pili takma ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı. Hızlıca ameliyathaneye alarak kalp pilini, kalbin üzerine gelecek şekilde yerleştirdik. Çocuğun yaşına uygun kalp pilini taktık. Kısa bir yoğun bakımdan sonra bebek yenidoğan ünitesine geçti."

Alperen bebeğin 2 kilo 500 gram ağırlığında dünyaya geldiğini ifade eden Koç, bebeğin kalbine dünya üzerindeki en küçük pil ağırlığı olan 13 gramlık bir pil taktıklarını söyledi. Koç, pilin her 5 yılda bir enerji tüketimine göre değiştirileceğini, bu süreç içerisinde ailenin her 6 ayda bir kontrolleri yaptıracağını söyledi.

PİL ÇARPMADAN VE DÜŞMEDEN ETKİLENMİYOR

Ailenin korkacak herhangi bir durumu olmaması gerektiğini vurgulayan Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Bebeğimiz şu anda normal kalp ritmine sahip. Normal bir bebeğin bakımı ne gerektiriyorsa, bu bebeğin bakımı da aynı orandadır. Üzerindeki pilin küçük çarpmalardan, düşmelerden etkilenme ihtimali yok. Ailemiz daha önceki çocuklarını nasıl büyüttüyse bu çocuğunu da aynı şekilde büyütecek. Biz de dönem dönem pil takiplerini yapacağız."

"20 BİNDE BİR GÖRÜNÜYOR"

Yenidoğan Uzmanı Dilek Dilli de bebeğin doğumdan sonraki tedavi süreci hakkında bilgi vererek, "15 gündür bebek yenidoğan ünitesinde kaldı. Bir haftadır serbest oksijenle beslenmeye başladı. Yakın zamanda taburcu etmeyi düşünüyoruz. Bu, oldukça az rastlanan bir durum. 20 binde bir görülüyor. Nedeni yüzde 60-70 oranında annedeki romatizmal bir kalp hastalıkla ilgili. Annedeki kalp hastalığı bebekte kalp hastalığı yapmıyor, romatizmal hastalıklar bebeğe geçiyor. Bebekte kalp ritim bozukluğu olunca annedeki rahatsızlıklara bakıyoruz. Annedeki guatr rahatsızlığı bebeğe geçmiş şimdi hormon tedavisi uyguluyoruz. Bebeğin hem kalbine pil takıldı hem de guatr tedavisi erken dönemde başladı" diye konuştu.

20.09.2015 - 18824Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]