Alternatif Tıbba Bakanlık El Atacak

Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu komisyon alternatif tıp yöntemleri inceleyerek, ilgili yönetmeliği yenileyecek.

Alternatif Tıbba Bakanlık El Atacak

Sağlık Bakanlığı'nda oluşturulan "Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Komisyonu "nda bu alanlardaki yöntemler ve uygulamalar incelenerek, mevcut yönetmelikte revizyon için çalışma yürütülüyor.

Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Komisyonu Akupunktur Grubu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en eski tıp uygulamaları arasında yer alan akupunkturu, Sağlık Bakanlığı'nın 1991 yılında tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kabul ettiğini anımsattı.

Sağlık Bakanlığı'nın uzun zamandır akupunkturun da dahil olduğu tamamlayıcı, geleneksel ve alternatif tıp yöntemleriyle ilgili çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirten Kalaycıoğlu, "Çalışmalar kapsamında Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı bünyesinde Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Komisyonu kuruldu ve bu alan incelemeye alındı " dedi.

Komisyonun altı başlık üzerinde yoğun şekilde çalışma yürüttüğünü bildiren Kalaycıoğlu, "Komisyonda dünyadaki uygulamalardan örnekler ve bilimsel çalışmalar inceleniyor. İncelemelerin sonucunda mevcut yönetmelik revize edilecek. Yeni hazırlanacak yönetmelik, vatandaşımıza çok daha faydalı olacak " diye konuştu.

"Yanlış uygulama ciddi sağlık problemleri oluşturabilir "

Kalaycıoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın esas hedeflerinden birinin de geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarının bir an önce Türkiye'de yaygınlaşması olduğunu vurgulayarak, "Özellikle üniversitelerde bu işin araştırma ve eğitim tarzının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Devlet hastaneleri ve diğer hastanelerde vatandaşa hizmet sunulması için çalışıyoruz " dedi.

Bu alanlardaki çalışmaları sahiplenmek gerektiğini savunan Kalaycıoğlu, şöyle devam etti:

"Ortada bırakmamak lazım, boş bırakılırsa çeşitli problemler olabilir. Problemlerin engellenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşa doğru hizmet sunmak, doğru yaklaşımda bulunabilmek için çalışıyoruz. Hekim olmayan veya sağlık camiası dışındaki insanlar, bu tür uygulamalarla fazla uğraşıyor. Televizyonu açtığımızda sağlıkla hiçbir alakası olmayan kişilerin sağlıkla ilgili birtakım önerilerde bulunduğunu görüyoruz. Yanlış bilgi ve uygulama geri dönüşü olmayan ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Bu işlerin daha bilimsel ortamlarda ve donanımlı kişiler tarafından yapılması gerekiyor. "

Kalaycıoğlu, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan Akupunktur Tedavisi Sertifika Programı'na katılıp başarı sağlamış bine yakın "akupunktur hekimi " olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bu sayının daha da artması gerekiyor, çünkü dünyada bu böyle. Tamamlayıcı tıp yöntemleri, koruyucu hekimlik anlamında da uygulanabilen tıp yöntemidir. İnsanların bu tür hizmetleri almak için hasta olmayı beklememesi gerekir. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan liste, akupunkturun yaklaşık 70 hastalığın tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Bilimsel veriler dikkate alınarak, bu tür yöntemlerden faydalanmak gerekiyor. "

Tuğba Yardımcı Mısır - AA

26.03.2013 - 12304Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]