Altını Islatan Çocukların %85'inde Bu Sorun Devam Ediyor!

BRSHH Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mazlum Çöpür, istemsiz işemelerin yaklaşık % 60'ı gece işemesi, % 30'u gece ve gündüz işemesi, % 10 kadarının da gündüz işemesi olduğunu açıklıyor.

Altını Islatan Çocukların %85'inde Bu Sorun Devam Ediyor!

Enürezis çocuğun sosyal hayatını bozduğu gibi anne babası ile olan ilişkilerini de bozabilir. Bundan dolayı utanç duyabilir, başkalarının alaylarına maruz kalabilir, kendine güveni azalabilir.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mazlum Çöpür, çocukların yüzde 85’inin Enürezis (İdrarın istem dışı yapılması) sorunu yaşadığını söyledi.

Çocukluk çağının en sık görülen sorunlarından biri olan enürezisin zeka yaşı ile uyumlu olmayan gece ve/veya gündüz istem dışı işeme olduğunu hatırlatan Çöpür, “Çocuklar genellikle 3- 5 yaşları arasında idrarını gece ve gündüz kontrol edebilecek olgunluğa erişirler. Bu nedenle bu durumun beş yaşına kadar görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Zekâsı normal olan bir çocukta beş yaşından sonra en az üç ay boyunca peş peşe haftada en az iki kez gece veya gündüz ıslatması normal dışı olarak değerlendirilmektedir” dedi.

İdrarın istem dışı yapılması, gece, gündüz ve ayrıca hem gece hem de gündüz şeklinde olabileceğini belirten Dr. Mazlum Çöpür, istemsiz işemelerin yaklaşık % 60’ı gece işemesi, % 30’u gece ve gündüz işemesi, % 10 kadarının da gündüz işemesi olduğunu açıklıyor. 

“Hastanelerin polikliniklerine başvuranların büyük çoğunluğu gece işemesi olanlardır” diyen Çöpür, şöyle devam ediyor:  “Çocukların yaklaşık % 85’nde enürezis hiç kesilmeden bebeklikten beri devam etmektedir. Yaklaşık % 15’nde tuvalet eğitimi tamamlandıktan ve en az bir yıl geçtikten sonra çeşitli nedenlerle yeniden başlamaktadır.  Enürezis 5 yaşında % 10-20, 8 yaş civarında % 5-10, 14 yaş civarındada % 2 oranında görülmektedir. Enürezis çoğunlukla ergenlik çağına kadar kendiliğinden geçer; % 1 kadarı yetişkin çağa kadar devam eder. Enürezis erkek çocuklarda, kızlardan daha fazla görülmektedir. Ergenlik döneminde oran eşitlenmektedir.

Polikliniklere enürezis şikâyeti ile getirilen çocukların büyük çoğunluğu 8-11 yaşları arasındadır. Getirilen bu çocuklarda enürezisin çok daha erken başladığı veya hiç kesilmeden devam ettiği görülmektedir. Ancak aileler genellikle, bu durumun bu yaşlarda normal olduğunu ilerde kendiliğinden geçeceğini düşünerek veya bunun tedavi ile iyileşmeyeceğini veya tedavide ilaç kullanılacağını ve bu ilaçların kısırlık yapacağını düşünerek bu yaşlara kadar veya daha ileri yaşlara kadar doktora başvurmamaktadırlar. Geçmişte anne, babası, kardeşlerinde enürezis olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Enüretiklerin % 70’inin birinci derece akrabalarında enürezis vardır veya geçmişte olmuştur. Anneleri geçmişte enüretik olan çocuklarda beş kat, babaları geçmişte enüretik olan çocuklarda yedi kat daha fazla görülmektedir.”

Dr. Çöpür, enürezisin duygusal ve davranışsal nedenlere bağlı olabileceği gibi organik nedenlere de bağlı olabileceğini aktarıyor. Çöpür, hastalık sebepleri hakkında şunları aktarıyor: “Mesane boynu veya üretra darlığı nedeniyle enürezis oluşabilir. Böbrek ve idrar yollarının enfeksiyonlarında da enürezis görülebilir. Tüm enüretiklerin % 5‘nde  enfeksiyon bulunmaktadır. Enüretik kızlarda üriner enfeksiyon daha sık görülmektedir.

Şeker hastalığı ve şekersiz diabet denilen diabetes isipidus ve bazı ilaçlarda enürezise yol açacak nedenler arasındadır. Enüretik çocukların anne babaları çocuğun uykusunun genellikle ağır olduğunu ve zor uyandırıldığını, bazen de uyandırılamadığını ifade etmektedirler. Bu nedenle enürezisin derin uyku sırasında ortaya çıktığı düşünülmüş; ancak yapılan araştırmalar uykunun her döneminde enürezis görülebileceğini göstermiştir. Bazı araştırmacılara göre enürezis benliği doyurmanın gelişmemiş biçimi, bazılarına göre sıkıntının dışa vurumu, bazılarına göre de saldırganlığı dışa vurma güçlüğü olan çocukların duygularını ifade etme biçimidir. Çocukla ana- baba arasındaki ilişkilerin sağlıksız olduğu durumlarda, çocuk onlara karşı olan olumsuz duygularını enürezis ile ortaya koyabilir. Çocuk kendisi ile yeterince ilgilenilmemesi veya sevgi gösterilmemesi durumunda ilgi çekmek için yapabilir.

Annenin aşırı koruyucu eğilimi nedeni ile çocuğun tuvalet eğitimi alamayacak kadar küçük olduğunu düşünerek eğitim vermeyi geciktirmesi bir etken olabilir. Bu tutumun arkasında yatan gerçek çocuğu uzun zaman kendisine bağımlı tutmak arzusudur. Bu durumda çocuk tüm alanlarda olduğu gibi işeme konusunda da bebeksi kalmaktadır. Zamanından önce ve baskıcı tuvalet eğitimi de enürezise neden olabilir. Ölüm, boşanma, ailede parçalanma, anneden ayrılma, kaza,  ev değiştirme, kardeş doğumu vb nedenlerde sebepler arasında sayılmaktadır. Kardeş doğumu ile başlayan enürezis bir gerileme belirtisi veya kardeşe karşı saldırgan duyguların ifadesi olabilir.”

30.11.2010 - 3097İlgili Diğer Yazılar
Çocuğunuzun İdrar Miktarında Azalma Var İse Dikkat!
Çocuğunuzun İdrar Miktarında Azalma Var İse Dikkat!
Çocuklarınızı İdrar Yolu Enfeksiyonların Koruyabilirsiniz!
Çocuklarınızı İdrar Yolu Enfeksiyonların Koruyabilirsiniz!
Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!
Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!
Çocuklarda Görülen İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?
Çocuklarda Görülen İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]