Alzaymırı Fark Etmekte Geç Kalmayın"

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge, alzaymır hastalığında en önemli şeyin farkındalık olduğunu vurgulayarak, "Ben ne çok evlatlar biliyorum ki anne ve babalarını çok seviyorlar.

Alzaymırı Fark Etmekte Geç Kalmayın
Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge, alzaymır hastalığında en önemli şeyin farkındalık olduğunu vurgulayarak, "Ben ne çok evlatlar biliyorum ki anne ve babalarını çok seviyorlar. Çok yakın ilgililer ama hastalığı belki 4'üncü, belki 5'inci aşamada fark edebilmişler." dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut ve beraberindeki meslek komitesi başkanları, Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesinin gerçekleştirdiği "Bir tuğla da siz koyun" kampanyası kapsamında bağışlarla yaptırılan Yaşlı Yaşam Merkezi'ni ziyaret etti.

Şube başkanı Prof. Dr. Özge, ziyaretçilere merkeze gezdirip, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Aynur Özge, yaptığı konuşmada, dünyada şu an yaklaşık 30 milyon kişiyi ilgilendiren alzaymır hastalığıyla ilgili toplumda bilinç oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Hastalar ve yakınlarının yanında olmaya çalıştıklarını aktaran Özge, bu hastalıkla mücadelede en zor konunun "hastalığı kabullenmek" olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Özge, bu nedenle farkındalığın çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ben ne çok evlatlar biliyorum ki anne ve babalarını çok seviyorlar. Çok yakın ilgililer ama hastalığı belki 4'üncü, belki 5'inci aşamada fark edebilmişler. 'Geçen yıl bir kaybolur gibi oldu ama o gün tansiyonu çıkmıştı. Geçen ay bir para hesabıyla ilgili bir karışıklık oldu ama o günler bizim ev çok karışıktı' gibi cümleler kurabiliyorlar. Aslında farkında olmadan geçiştirdikleri şeyin bir hastalığın belirtisi olduğunu çoğu zaman geç fark ediyorlar. Daha sonra gelip teşhis konduğunda da kendilerini çok kötü hissettiklerini biliyoruz. O yüzden en önemli şey farkındalık oluşturmak. Bunun için bu hastalık nedir, kimlerde görülüyor, olmamak için ne yapmak lazım onları aktarıyoruz."

Yaşlı yaşam merkezinde hastaların yanında olmaya çalıştıklarını anlatan Özge, hastalara gündüz bakım hizmeti verdiklerini dile getirdi.

Aynur Özge, Mersin'de bir ilk, Türkiye'de de bu hizmeti veren 3'üncü yer olduklarını bildirerek, "Sabah evlerinden alınan hastalar burada gün boyu vakit geçiriyor. Uzmanlarımız hastaların rehabilite ve tedavileriyle ilgileniyor." diye konuştu.

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut da merkezin kurulması aşamasında verdikleri katkının, yaşatılması anlamında da süreceğini ifade etti.

7.3.2017 1 - 26152

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]