Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın!

Türk Sağlık-Sen, ambulans çalışanlarına ve ambulanstaki hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın!

Türk Sağlık-Sen, ambulans çalışanlarına ve ambulanstaki hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de ambulans kazalarının son dönemlerde artış gösterdiğini belirterek, söz konusu kazalarda hem ambulanstaki görevlilerin hem de ambulansla hastaneye götürülen vatandaşların yaralandığını, hatta hayatını kaybettiğini ifade etti.

Ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını kaydeden Kahveci, ambulansların yaptığı trafik kazalarında ambulans şoförleri ve ambulansta görevli sağlık çalışanlarının yaralanmaları veya hayatlarını kaybetmeleri neticesinde gerek personelin gerekse ailelerinin mağduriyet yaşadıklarına ilişkin şikayetlerin sendikaya iletildiğini belirtti.

Kahveci, Bakanlığa yaptıkları başvuruda sendikanın 2005 yılında toplu görüşmelerde ambulanslara kasko yapılmasıyla ilgili talebinde mutabakat sağlandığını ifade ederek, "Mutabakat üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile ambulansların maddi hasarlı trafik kazalarına karışmaları halinde, ambulans sürücülerinin maddi kayıplarını önlemek amacıyla ambulanslara kasko yapılmaya başlandı " bilgisini verdi.

Türk Sağlık-Sen'in tüm üyelerinin ferdi kaza sigortası yaptığı ve sigorta primlerinin sendika tarafından karşılandığına da değinilen başvuruya ilişkin Kahveci, şunları kaydetti;

Ambulans kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden ambulans şoförleriyle ambulans içerisinde görevli sağlık çalışanları ve vatandaşlara yüksek teminatlı ferdi kaza sigortası yapılmak suretiyle söz konusu personel ve ailelerinin mağduriyetlerinin önüne geçmek mümkün olacaktır. Söz konusu gerekçelerin göz önüne alınarak ambulans kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden ambulans şoförleriyle ambulans içerisinde görevli sağlık çalışanları ve vatandaşlara yüksek teminatlı ferdi kaza sigortası yapılmalıdır.

Ambulanslara kasko yapılıyor, fakat özverili bir hizmeti sunan çalışanlar için ek bir sigorta yapılmıyor. Biz sendika olarak her üyemizi bize üye olduğu andan itibaren ferdi kaza sigortası kapsamına alıyoruz. Sosyal sorumluluğumuzu gerçekleştiriyoruz. Devletten de böyle bir talepte bulunarak sosyal devlet ilkesini yerine getirmesini istiyoruz. Umarız böyle bir yüksek teminatlı sigortayla çalışanların talepleri karşılanır.

26.4.2011 - 6741

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]