Ameliyat Şansı Yoktu

Diyarbakır'da ameliyat şansı bulunmadığı belirtilen 65 yaşındaki kadın ilk kez uygulanan bir yöntem ile ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.

Ameliyat Şansı Yoktu
Dicle Üniversitesi Hastanelerinde ameliyat şansı olmayan Z.T.(65) adındaki hasta için Üroloji, Cerrahi Birimi ve Girişimsel Radyoloji'den üç ayrı ekip bir araya gelerek aldıkları ortak kararla Türkiye de ilk defa uygulanan bir yöntemle yaptıkları müdahale sonucunda hasta sağlığına kavuştu.

İstanbul'da birçok hastaneye gittiği halde çare bulamayan 10 çocuk annesi 65 yaşındaki Z.T. Dicle Üniversitesi Hastanelerinde sağlığına kavuştu.

Ameliyat şansı olmayan safra kesesi yollarındaki 2 cm'lik taşları küçük bir kesi açılarak Mikro-Perkütan Cihazıyla Alındığını beliren Doç.Dr. Güven Tekbaş, "Ameliyat sonrası komplikasyon gelişmedi. Hastamızı sağlığına kavuştu. " dedi.

ÜÇ AYRI EKİBİN ORTAK KARARI

Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Güven Tekbaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Yaklaşık 2 yıl önce pankreasından ameliyat olan bu hastamız İstanbul da belli merkezlere gitmiş orada herhangi bir tedavi yapılamamış. Hasta daha sonra safra yollarında taş şikayeti ile bize müracaat etti. Yaptığımız tetkiklerden sonra hastamızın safra yollarında en büyüğü 2 cm olan üç ayrı taş tespit ettik. Hastamıza, uygulayacağımız işlemin Türkiye de ilk defa yapılacağını söyledik, yapacağımız işlemle ilgili bilgi verdik. Kabul edince, üroloji, cerrahi ve girişimsel radyoloji olarak üç ayrı ekip bir araya gelerek ortak karar aldık " dedi

AMELİYAT ŞANSI OLMAYAN BİR HASTALIK

Türkiye de ilk defa mikro-perkütan yöntemiyle yaptıkları müdahale ile safra kesesi yolundaki taşları lazerle aldıklarını belirten Doç.Dr. Güven Tekbaş konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Ameliyat şansı olmayan bu hastamızı dünyada az yapılan ve Türkiye de de ilk defa uygulanan ve özellikle ameliyat şansı olmayan hastalarda daha etkili bir yöntem olan Mirkro- perkütan yöntemiyle ameliyat yaptık. Küçük bir kesi ile safra yollarına girdik. Üreyen ve en büyüğü 2 cm büyüklükte olan bu taşları lazerle kırdık. Taşların büyüklüğü nedeniyle Hastaya üç seans uyguladık. Bu taşlar temizlendi. Ameliyat sonrasında bir komplikasyon gelişmedi. Hastamızı oldukça rahat sağlıklı. Bundan sonra da takip edeceğiz "

10 ÇOCUK ANNESİ

65 yaşındaki 10 çocuk annesi Z.T., "2 yıldan beri bu hastalığı çekiyordum. Çok sancım vardı. Dayanılacak gibi değildi. Birçok sağlık kuruluşlarına gittim. Üç defa İstanbul'daki hastaneler gittim.Çare bulamadım.En son buraya geldim.Hiç bir zorluk çekmeden ameliyat oldum. Çok şükür sağlığıma kavuştum. İyiyim. Allah doktorlarımdan ve ekibinden razı olsun " diye konuştu.

16.5.2014 - 14510

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]