Amerikan Hastanesi Çoğul Gebelikler İçin Doğum Öncesi Eğitim Programı Hazırladı

Çoğul gebelik, anne babalar için heyecan verici olmakla birlikte kaygıların da yüksek olduğu bir süreçtir. Bu durum; hamilelikle ilgili normal duygu ve tepkiler, fiziksel değişiklikler, doğum korkusu, hamilelik komplikasyonları veya hastaneye yatmayı gerektirebilecek durumlar oluşturur.

Amerikan Hastanesi Çoğul Gebelikler İçin Doğum Öncesi Eğitim Programı Hazırladı

Bu dönemde ayrıca bebeklerle ilgili kaygı veren duygular da gelişmektedir. Prematüre olma olasılığı, normal ve sağlıklı olmaları ile ilgili endişeler, onlara nasıl bakılacağına dair kaygılar, aile ve arkadaşların yeterli desteğini alamama ihtimalinin olması, gelir kaybı olasılığı ve varsa diğer çocukların bu sürece gösterecekleri uyumun getireceği sıkıntılarla baş etmek çok da kolay olmamaktadır.

Sözü edilen bu duygular, çoğul gebelik sürecinde yaşanan normal duygu ve tepkileri oluşturmaktadır. Çoğul gebelerin duygusal reaksiyonları kişiden kişiye farklılık gösterir ve her çift bebeklerini beklerken yaşadıkları sıkıntıları ve duyguları kendilerine has yöntemlerle çözerler.

Endişelerinin kaynaklarına baktığımızda erken doğum ihtimalinin yüksek olması, bebeklerin gelişimi ile ilgili riskler ve evde onlarla başa çıkmakta yeterince bilgi sahibi olamamanın bu kaygıları yükselttiğini görmekteyiz. Bu endişelerle birlikte hızlı duygu değişimleri, yorgunluk, hoşnutsuzluk da artmaktadır. Daha fazla dinlenme ihtiyacı, işte yeterli performans gösterememek, mali kaygılar, sıkıntıları yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Hastaneye yatırılmasını gerektiren durumların gelişmesi, kendi sağlığına ve bebeklerinin gelişimine duyduğu kaygıyı; bilgi eksikliği ve devam eden riskler, endişeleri arttırmaktadır. Tek hamilelikte birden fazla bebek bekleyen anne babaların, doğum öncesi ve sonrası depresyonu birlikte yaşadıkları sıklıkla görülmektedir.

Çoğul gebelik ve yol açtığı sorunlarla baş edebilme becerilerini geliştirmek için düzenlenen tek eğitim programı olan “Çoğul Gebelikler için Doğum Öncesi Eğitim Programı” yaklaşık dört yıldır Amerikan Hastanesi’nde gerçekleştirilmektedir. Bu program;

• Çoğul Gebeliklerde Riskler, Testler ve Doğum
• Çoğul Gebelikte Beslenme
• Doğumda Anestezi
• Hamilelikte Duygu Durum
• Çoğulların Bakımı
• Çoğulların Beslenmesi
• Anne-Baba-Çocuk İlişkisi ve Etkileşimi
• Bir İkiz Annesi Tecrübelerini Paylaşıyor

ana başlıkları altında, besin grupları, doğum öncesi bakım, çoğul doğuma hazırlık, komplikasyonlar, riskler, testler, doğum, prematürelik sınırları, çoğul bebeklerin hastane bakımı ve taburculuğu, evde bakım; yatırma, giydirme, bebeklerin beslenmesi ve süt sağma, yolculuk, lohusalık, bebeklerin emzirilmesi, sütünüz yeterli olup olmadığı, sütü ne zaman sağılması gerektiği ve sütün saklanması gibi konular anlatılmaktadır.Kendi alanlarında uzman anestezi ve çocuk doktorlarının, pedagogun, diyetisyenin ve hemşirelerin sunduğu 9 saatlik bir eğitim çalışması ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berkan Gürakan
Pedagog Güzide Soyak

 

26.7.2010 - 1642

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]