Amok nedir? Amok hastalığı belirtileri neler? Amok koşucusu nedir?

Balerin Ceren Özdemir'i katleden zanlının Amok hastalığına sahip olduğu ortaya çıktı. Peki, Amok nedir, Amok hastalığı nedir? Amok belirtileri, tedavi yöntemleri neler? Amok koşucusu hastalığı nedir? İşte detaylar…

Amok nedir? Amok hastalığı belirtileri neler? Amok koşucusu nedir?
Amok hastalığı, cinnet şeklinde ortaya çıkan ve yaşanan depresyon döneminin hemen ardından gelişen ruhsal bir hastalıktır. Genellikle sonu ölüm ve ya intiharlarla sonuçlanır. Peki, Amok koşucusu ne demek? Amok hastalığı tedavisi var mı? Amok ne demek?

AMOK NEDİR? AMOK HASTALIĞI NEDİR?

Amok kelime anlamı olarak gözü kara, hiddetle saldıran ve öldüren anlamına gelir. Güneydoğu Asya bölgesinde ve bu bölge kültüründe "cinnet" hâlini ifade etmek için kullanılır. Kavram, Filipinler'de ise "juramentado" kelimesiyle bilinir.

Cinnet hâli ise, sonuçlarını hesap edemeden şiddet kullanma durumudur. Psikolojide "amok", derin bir depresyon döneminin sonrasında ortaya çıkan şiddet ile sonuçlanan atakların görüldüğü disosiyatif bir ruh hâlidir. "Amok" hâli, erkeklerde daha yaygın gözlenir ve genellikle bir olayın ardından patlak verdiği bilinen gerçektir. Cinnet hâlindeki kişi, kötülüğe uğradığına ya da uğrayacağına inanmaktadır.

"Amok" hâlinin, güneydoğu Asya bölgesine özgü olabileceği ve "kültüre özgü sendromlara" örnek gösterilebileceği de ifade edilir. Bu özel durum altında olan, ister silahla, ister bir araçla suç işleyen, toplu öldürme ya da yaralamalarda bulunan kişiler "amok koşucusu" tâbiriyle tarif edilmektedir.

AMOK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Amok sendromu çok nadir görülen bir hastalıktır ve başlıca karakteristik özelliği, cinayet davranışına neden olan vahşi öfke tutumlarının ortaya çıkmasıdır. Konu olan tüm insanları öldürmek amacıyla cinayete veya ağır yaralanmalara neden olmak. Rastgele ortaya çıkan bu davranış, ölüm ve ya intiharla son bulur. Bu sendroma sahip olan kişilerde özellikle orta düzeyde depresyon, izolasyon ve yüksek düzeyde yorgunluk varlığı sık görülür. Amok sendromlu bireyin hayatta kaldığı durumlarda, işlediği cinayet olayını hatırlamazlar ve yüksek düzeyde fiziksel, zihinsel yorgunluk, halsizlik gözlenir.

5.12.2019 - 41937

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]