Ana atardamar genişliği yaşayan genç sağlığına kavuştu

Van'ın Başkale ilçesinde yaşayan ve ana atardamarı 9 santimetre genişliğinde olan 18 yaşındaki Ümit D., Lokman Hekim Van Hastanesinde yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Yıllardır sağlık sektöründe önemli hizmetler sunan Lokman Hekim Van Hastanesi, özellikle gerçekleştirdiği başarılı kalp ameliyatları ile bölge halkının takdirini alıyor. Son olarak biri 18, diğeri ise 60 yaşındaki iki hastanın peş peşe yapılan ameliyatla sağlığına kavuştuğunu ifade eden Lokman Hekim Van Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel, kalp naklinden sonra yapılabilecek en büyük ameliyatın bental denilen ve kalbin ana atardamarı, kalp kapağı ve kalbi besleyen damarların yerlerin değiştirilmesi olduğunu ifade ederek, "Bize Ramazan ayının son haftasında iki hastamız geldi. Birisi 18 yaşında marfan sendromlu bir hastamız. İkincisi ise 60 yaşında, yüksek tansiyonlu hastamız. Bu iki hastamızın da hastalıkları aynıydı. Üst üste ameliyatlarını yaptık. Bir özel hastane için bu tür ameliyatları yapmak bir başarıdır. Sonuçlarının da iyi olması ayrıca sevindirici bir durumdur. 18 yaşındaki Ümit'in ana atardamarı yaklaşık 9 santimdi. Yani 2,5-3 santimetre olması gereken bir damar yaklaşık 9 santimdi. Bu, gençliğin getirdiği enerjiyle bugüne kadar çok fark edememiş, çok hissedememiş. Aynı zamanda iki kapağında da rahatsızlığı vardı. Üniversite hastanesinde tanısı kondu. Kendileri de çok şaşırdılar. Önceden bilmedikleri bir şey. Bir anda damar bu kadar geniş olunca ilk tanıyı koyan hekim arkadaşlar da çok şaşırmış. Bu kadar büyük damar sık gördüğümüz bir durum değil. Şu ana kadar 9,5 santime yakın damar vardı. Bugüne kadar bu gördüğüm ikinci hasta. Birincisi 10 yıl önce bu kadar geniş damarı gördüm bir de şimdi. Diğer hastamızın damarı 6 santim iken, Ümit'in damarı 9 santim. Hem damarını değiştirdik hem kapağını değiştirdik. İlk zamanlar biraz sıkıntı oldu ama şu anda tamamen rahatladı. Diğer hastamızı da ameliyat ettik. Allah'a şükür ikisinin de durumu iyi. İnşallah Ümit'i yarın, diğer hastamızı da bir iki gün sonra taburcu edeceğiz" dedi.

Daha önce rahat nefes alamadığını, uyuyamadığını anlatan Ümit D. ise "Daha önce gittiğimiz hastanede bu ameliyatın riskli olduğunu ve burada yapılamayacağını söyleyerek Ankara ve İstanbul gibi büyük merkezleri önerdiler. Ancak ben burada ameliyatımı oldum. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Halil Hocama teşekkür ediyorum. Bu ameliyatların Van'da olması iyi" ifadelerini kullandı. Ameliyatla sağlığına kavuşan 60 yaşındaki Mahmut Koç da, "Allah razı olsun. Ben memnunum. Halil Hocamıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

20.5.2021 - 53596İlgili Diğer Yazılar
Kalp ve damar sağlığı için egzersiz uyarısı
Kalp ve damar sağlığı için egzersiz uyarısı
Aynı anda yapılan 4 ameliyatla hayata döndü
Gelişen teknikler kalp ameliyatlarında riski azaltıyor
Pandemi döneminde kalp yetmezliği sıklığı arttı
Korona virüse bağlı olarak kalp hastalıklarında artış
Korona virüse bağlı olarak kalp hastalıklarında artış
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]