Anadolu Sağlık Merkezi'nde En Sağlıklı Embriyoyu Seçmek Mümkün!

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Üreme Sağlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Arıcı'nın, aynı zamanda öğretim üyesi olduğu Yale Üniversitesi'nde ekibi ile birlikte geliştirerek tıp camiasına armağan ettiği yeni tüp bebek testi, dünyanın önemli sağlık merkezleriyle aynı anda Anadolu Sağlık Merkezi'nde hayata geçti

Anadolu Sağlık Merkezi'nde En Sağlıklı Embriyoyu Seçmek Mümkün!

Sağlıkta referans merkezi olma vizyonuyla dünya standartlarında hizmet sunan Anadolu Sağlık Merkezi, tıp dünyasında çığır açan teknolojileri ve yenilikleri Türkiye’nin hizmetine sunmaya devam ediyor.

 Bu kapsamda, Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Üreme Sağlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Arıcı’nın öğretim üyesi olduğu Yale Üniversitesi’nde ekibi ile birlikte geliştirdiği ve en sağlıklı embriyoyu seçerek çoğul gebeliklerin önüne geçmeyi sağlayan Metabolomix Yöntemi, dünyanın önemli sağlık merkezleriyle aynı anda, Türkiye’de ilk kez Anadolu Sağlık Merkezi’nde hayata geçti.

 En Sağlıklı Embriyoyu Seçmek Artık Mümkün!


 Prof. Dr. Aydın Arıcı ve ekibinin yoğun çalışmaları sonucu hayata geçen ve Türkiye’nin gurur kaynağı olan Metabolomix Yöntemi’nin tanıtıldığı basın toplantısında bir konuşma yapan Prof. Dr. Aydın Arıcı; “Metabolomix isimli yöntemle artık en sağlıklı embriyoyu seçerek çoğul gebeliklerin önüne geçebiliyoruz.

Sonuçlar gayet başarılı. Şu an 35 yaşından genç kadınlarda, bugüne kadar varolan yöntemlerle görünüşüne bakarak seçilen tek embriyo transferiyle hamile kalma şansı yüzde 25-30 gibidir. Metabolomix yöntemiyle seçilen tek embriyo transferiyle hamilelik şansı yüzde 50’ye, iki embriyo transferinde ise hamilelik şansı yüzde 80’e çıkmaktadır” dedi. 

 
Metabolomix tekniğinin kullanımı konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Aydın Arıcı; “Embriyolar, kendilerini besleyen bir sıvının içinde yaşamlarını sürdürürler. İnsanlar gibi yer, içer ve daha sonra aldıkları maddeleri idrar ve dışkı yoluyla atarlar. Bir insanın sağlık sorununu belirlemek için nasıl idrar ve dışkısını inceliyorsak, yeni geliştirilen bu yöntemle artık embriyoların da atıklarını inceleyebiliyoruz. Bu analizleri yaklaşık yüzlerce atığı analize edebilen “spektrofotometre” dediğimiz çok gelişmiş bir alet ile değişik dalga boyları kullanarak gerçekleştiriyoruz. Bu yöntemle embriyonun profilinin çıkartabiliyor ve buna bağlı olarak görünüşe aldanmadan sağlıklı olup olmadığını belirleyebiliyoruz. En sağlıklı embriyoyu transfer ederek çoğul gebeliklerin de önüne geçebiliyoruz” dedi.

Başarı oranı %99!

 
Metabolomix Yöntemi’nin yüzde 99 oranında çoğul gebeliklerin önüne geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın Arıcı, çok nadir de olsa, tek embriyo transfer ettiğiniz halde doğal yollarla bölünüp ikiz gebelik oluşabileceğini ifade etti.

Yeni yönetmelik sağlıksız doğumları engelleyecek!


 Prof. Dr. Aydın Arıcı, Sağlık Bakanlığı’nın tüp bebek konusuna çeşitli düzenlemeler getiren “Üremeye yardımcı tedavi uygulamaları ve üremeye yardımcı tedavi merkezleri hakkında yönetmelik” konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

“Yeni yönetmeliğe göre, tüp bebek uygulanacak ailelerde kadının yaşı 35’in altındaysa, birinci ve ikinci uygulamada anne rahmine tek embriyo transfer ediliyor. Eğer bu iki uygulamada kadın gebe kalamadıysa, sonraki denemelerde iki embriyo transfer edilebiliyor. Fakat ikiden fazla transfer yapılamıyor. 35 yaşın üstündeki kadınlarda ise en fazla iki embriyo transfer ediliyor. Yani bu yönetmelik, ikinin üzerinde embriyo transferini tamamen yasaklıyor. Bu gelişme sağlıksız doğumları engelleyecek” diyen Arıcı, sözlerine devam etti;

“Bugüne kadar kontrolsüz bir şekilde istenilen kadar embriyo transfer ediliyordu. Bu durum insan hayatına fazla değer vermeyen bir yaklaşımı gösteriyordu. Benim gözümde başarılı bir tüp bebek tedavisi sağlıklı ve tekiz bir hamileliktir. İkiz kabul edilebilir, ama çoğul gebelik aslında tüp bebek tedavisinin başarısızlığı demektir. Çünkü çok istenen bebek olayında ikizin ötesinde çoğul gebelik hem annenin, hem de bebeklerin büyük risklere maruz kalması demektir. Üçüz ve dördüz gibi bir durumda erken doğum riski çok yüksektir. Üçüzde erken doğum riski hemen hemen %60’a varıyor. Bu da doğum sırasında yaşanabilecek komplikasyon riskini ve sağlıksız doğum ihtimalini yükseltiyor. Çok istenen bir bebeğin sağlıksız doğması hem o bebeğe, hem de o aileye ömür boyu bir sorun oluyor.”

 
Metabolomix Yöntemi, Çiftleri Ekonomik Yönden Rahatlatacak!


 Yeni yöntem, tüp bebek tedavisi gören çiftleri ekonomik yönden de rahatlatıyor. Bu konuya da değinen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Üreme Sağlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Arıcı, “Bu yöntem çok pahalı değil. Tekniğin geliştirilmesi oldukça masraflı oldu ancak sonuçta her tüp bebek tedavisi gören kişiye uygulanabilecek bir yöntem ve maliyetleri çok fazla artırmayacak. Ayrıca en sağlıklı embriyonun seçimine olanak tanıdığı için mutlaka maliyet açısından daha uygun olacak” dedi.

 

 
 

23.7.2010 - 1620

Anadolu Sağlık Merkezi'nde En Sağlıklı Embriyoyu Seçmek Mümkün! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Hoşgül Toker dedi ki;
30.12.2010

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]