Anevrizma, Genç, Yaşlı Herkeste Ortaya Çıkabilir

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyindeki atardamarda ortaya çıkan balonlaşma olan anevrizmanın genç ve yaşlı herkeste ortaya çıkabildiğini bildirdi.

Anevrizma, Genç, Yaşlı Herkeste Ortaya Çıkabilir
Prof. Dr. Kuday yaptığı yazılı açıklamada, anevrizmanın beyindeki atardamarda ortaya çıkan balonlaşma olduğunu belirterek, bu durumun sıklıkla damarların çatallanma bölgelerinde görüldüğünü ve her yüz kişiden 5'inde ortaya çıktığını aktardı.

Anevrizmanın kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla görüldüğünü anlatan Kuday, "Genç, yaşlı herkeste ortaya çıkabiliyor. Kanadığı zaman hasta hayatını kaybedebiliyor ya da kalıcı nörolojik hasarlar meydana gelebiliyor. Tesadüfen fark edildiklerinde ise tedavisi mümkün oluyor. " ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Cengiz Kuday, birçok anevrizma teşhis edilemeden hastaların hayatını kaybettiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Ölüm oranları arasında kalp ve kanserden sonra beyin kanamaları gelir. Bu beyin kanamalarının en önemli nedenlerinden biri travma, diğeri ise anevrizmadır. Anevrizmayı bir su tesisatı gibi düşünecek olursak, bu tesisatın belli yerinde kavşaklar var. Kavşakların zayıf noktalarından, ufacık bir yerden baloncuk ortaya çıkıyor. Tansiyon değişikliğinde veya sinirlenince veya durup dururken bu baloncuklar patlayabilir. Bu patlama esnasında da hastaların önemli bir kısmı hayatını kaybediyor. "

"Anevrizma cerrahisi, mayın temizlemeye benzer "

Prof. Dr. Kuday, anevrizmanın çoğunlukla kanamadan belirti vermeyeceğini belirterek, "Anevrizma bazen sızıntı yapar, o zaman belirti olur. Hasta, 'Benim başım ağrıyor, bilhassa geceleri ve ensem ağrıyor.' der. Sızıntı vardır veya gözünün arkasında şiddetli bir ağrı vardır. O bölgedeki anevrizmadan kaynaklanıyor olabilir. Yani anevrizma patlamamıştır ama sızıntı vardır. Daha çok ense ağrısı vardır, ağrı hiç geçmez ve ağrı kesiciye de cevap vermez. " bilgisini paylaştı.

Anevrizmal kanamanın, çoğu zaman anjiyoya gerek kalmadan tomografi ve MR ile de belirlenebileceğini anlatan Kuday, şunları aktardı:

"Anevrizmanın tedavisi eskiden yalnızca ameliyattı. Ameliyat, beynin aralıklarından girerek yaptığımız beyin cerrahisinin en zor ameliyatıdır. Ameliyat çok iyi gider, fakat hastanın damarları kendiliğinden büzülür. Hiçbir şey yapamazsınız.

İstediğiniz kadar usta cerrah olun, cevap vermez, hastayı kaybedersiniz. Benzetecek olursak anevrizma cerrahisi, tıpkı mayın temizlemeye benzer. Çok dikkat ister ve sizin zamanınız kısıtlıdır. Eğer patladıysa temizlemek için zamanınız sadece 3 dakikadır ve sonra her şey biter. Beynin kansızlığa tahammülü azdır. "

Prof. Dr. Cengiz Kuday, anevrizmanın tespit edilmesi halinde ameliyata gerek kalmadan, girişimsel yöntemlerle bu hastalığın tedavi edilebildiğini kaydetti.

28.3.2019 - 38758

İlgili Diğer Yazılar
Patlamaya Hazır Bomba: Anevrizma!
Patlamaya Hazır Bomba: Anevrizma!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]