Anka'da Meme Kanserine Erken Tanı ve Tedavi İmkanı

Özel Gaziantep Anka Hastanesi bünyesinde kurulan Meme Hastalıkları Tanı ve Tedavi Ünitesinde hasta kabulüne başlandı.

Anka'da Meme Kanserine Erken Tanı ve Tedavi İmkanı
Özel Gaziantep Anka Hastanesi bünyesinde kurulan Meme Hastalıkları Tanı ve Tedavi Ünitesinde hasta kabulüne başlandı.

Meme hastalıklarının teşhisine yönelik Mamagrofi, Meme MR ve Meme Dopler USG, kanda tümör testi yöntemleriyle etkin şekilde hizmet veren ünitede, meme kanserinin erken evrede tespit edilip, tedavi için avantaj sağlanması amaçlanıyor. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinde tedavi için seçenekler artmakla beraber erken tanının hayat kurtarıcı bir rol oynadığını vurgulayan, Özel Gaziantep Anka Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Pala, hastane bünyesinde kurulan ünitenin, hastaların muayenelerinin, tetkiklerinin, gerekli tedavilerinin, kontrollerinin yapılıp, hasta ve uygulanan tedavilerin kayıt altına alınması ve takibinin yapılmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Dünyada her yıl binlerce kadının meme kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Op. Dr. Pala, ölümlerin nedenleri arasında geç teşhisin büyük rol oynadığını belirtti. Meme kanserine erken evrede tanı konmasının tedavinin başarı oranını arttırdığını ve ölüm riskini önemli oranda azalttığını söyleyen Op. Dr. Pala, "Her kadının her ay kendi kendine elle meme kontrolü yapması erken teşhiste hayati önem taşımaktadır.40 yaşından sonra ise her kadının yılda bir kez düzenli olarak meme muayenesi ve mamografi yaptırması gerekmektedir. Yaş ilerledikçe meme kanserine yakalanma oranı artmaktadır. Özellikle 1.derecede akrabalarında meme kanseri öyküsü olan ve daha önce meme kanseri tedavisi olmuş kadınlarda meme kanserine yakalanma riski vardır. Meme kanserinin gelişiminde, genetik, çevresel, hormonal, sosyo-biyolojik ve psikolojik etkenler gibi kişiden kişiye farklılık gösteren birçok faktör etken olsa da, aslında tüm kadınlar meme kanseri riski taşımaktadır" dedi.

Yüksek risk grubunda olan kadınların tarama programlarına daha erken dönemde girmesi gerektiğine dikkat çeken Özel Gaziantep Anka Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Pala, hiçbir risk faktörü olmayan kadınların da kanserden korunmak için mutlaka tarama programlarına girmesi gerektiğini vurguladı. Meme tetkikleri düzenli olarak yapılması ve erken teşhis ile meme kanserinin artık tamamen tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr.Pala "Kanser değil, geç kalmak öldürür" şeklinde ifade etti.

Op. Dr. İlker Pala, meme kanseri tedavi sürecinde hastaların moralinin yüksek olmasının tedavide büyük önem taşıdığını belirterek, "Meme kanseri tedavisinde memenin tamamen alınması gerektiği durumlarda aynı seansta silikon takarak, hastanın kendisini kötü hissetmemesini sağlıyoruz. Özel Gaziantep Anka Hastanesi olarak ayrıca bu süreçte hastalarımızı yalnız bırakmıyoruz. Uzman psikologumuz ile onlara destek oluyor, onların hayata tutunmalarını ve hastalıkla savaşmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz" diye konuştu. - GAZİANTEP

17.7.2017 - 28037

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]