Ankaralı Doktorlardan Şanlıurfa'daki SSPE Hastalarına Destek!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çocuk Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Banu Anlar, kızamık geçiren bazı çocuklarda görülen ve ölümcül olan "Subakut Sklerozan Panensefalit" (SSPE) hastalığının önlenebilen bir hastalık olduğunu belirtti.

Ankaralı Doktorlardan Şanlıurfa'daki SSPE Hastalarına Destek!

Prof. Dr. Anlar, SSPE Derneği Şanlıurfa Şubesinin daveti üzerine beraberinde bir doktor ve bir fizyoterapist ile Şanlıurfa'ya geldi.

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesinde SSPE hastası çocukları muayene eden Banu Anlar, gazetecilere yaptığı açıklamada, hafta sonuna kadar il genelinde bu hastalıkla mücadele eden çocukları muayene ederek, ailelerin, tedaviyle ilgili bilgilendirileceğini söyledi.

Bu sabahtan itibaren 30 civarında hastayı muayene ettiklerini, bir kısmını daha önceden de tanıdıklarını bildiren Prof. Dr. Anlar, "Hastalarımız zaten burada tanı ve takip altındaydı. Biz bu hastaların ilaçlarını ve bakımlarını düzenlemeye çalışacağız.

Bu hastalık, hastaların ölüme mahkum olduğu düşünülen bir hastalıktı. Ancak özellikle iyi bakıldığı zaman hastalarımız içerisinde yürüyebilen, hatta uzun yaşayabilen, bir süre kötü gidip sonra iyiye giden çok hastamızı gördük. Bu da bizim genel tıbbi bakımımızın iyi olduğunu gösterir " dedi.

Şanlıurfa'daki ailelerin genel olarak hasta çocuklarına iyi baktığını ifade eden Anlar, hasta yakınlarına beslenme ve fizyoterapiyle ilgili bazı konularda bilgi vereceklerini bildirdi. Anlar, bu sayede hastaların durumlarının daha da iyiye gideceğine inandığını belirtti.

Şanlıurfa'da kalacakları süre içerisinde ilaçların kullanımı konusunda da ailelerin bilgilendirileceğini dile getiren Anlar, şöyle devam etti;

"Gerek kalmamış bazı ilaçların kesilip bunların yerine hangi ilaçların konması gibi konuları dile getireceğiz. Burada görev yapan doktor arkadaşlarımız da reçetelendirecek. Ayrıca buradaki doktorlarımızı hastalığa yaklaşım konusunda bilgilendireceğiz.

Dolayısıyla yararlı olacağını tahmin ettiğimiz bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Bu hastalık önlenebilen bir hastalıktır. Kızamık aşısı yaygın uygulandığı ve bir ülkede kızamık vakasına rastlanmadığı takdirde bu hastalık da silinecektir. Dolayısıyla aşının yaygın uygulanması önemli. Aşı oranının toplumda yüksek olması önemlidir. "

Prof. Dr. Anlar, Ankara'da ayda 1-2 yeni SSPE hastasına müdahale ettiklerini, Türkiye genelinde yeni hasta sayısının derneklerin verdiği bilgiler doğrultusunda 15-20 civarında olduğunu kaydetti.

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığına, kızamık hastalığı geçirildikten sonra beyne yerleşen kızamık virüsü neden oluyor.

Kızamık geçirdikten sonra 1 ila 10 yıl arasında hastalığın belirtileri başlıyor ve virüs beyinde tahribata yol açıyor. Hastalığın kesin tedavisi bulunmuyor. Sadece virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor.

Uzmanlar, kızamık aşısı olmamış çocukta hastalığın görülme riskinin aşı yapılana göre 20-30 kat fazla olduğunu belirtiyor. Hastalığın en erken 6 hafta içinde ölüme sebebiyet verdiğini bildiren uzmanlar, iyi bakımla 20-25 yıl daha yaşayan vakalara rastlandığını ifade ediyor.

25.3.2011 - 6029

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]