Anne Babalar Çocuklarını Anestezi ve Ameliyata Nasıl Hazırlamalı?

Memorial Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü'nden Uz. Dr. Serap Tekin, çocukları ameliyat olacak ailelerin çocuklarını ameliyata ve anesteziye nasıl hazırlamaları gerektiği konusunda bilgi verdi.

Anne Babalar Çocuklarını Anestezi ve Ameliyata Nasıl Hazırlamalı?

Çocuklarının herhangi bir nedenle ameliyat edilecek olması, çocuk için olduğundan belki daha fazla anne- baba için endişe ve gerginlik yaratan bir durumdur. Bu nedenle süreç, anne baba için ciddi bir sınavdır. Çünkü bu sürece çocuğu öncelikle hazırlaması gerekenler onlardır.

Çocuklarına ameliyat hazırlığı sırasında verdikleri bilgiler, yaptıkları telkinler ve yansıttıkları duygulanımlar, çocuğun bu süreci ve sonrasını nasıl geçireceği konusunda birinci derecede belirleyicidir.

Çocuklarını ameliyata en doğru şekilde hazırlamak isteyen anne baba, önce kendileri yapılacak işlemi ve sonrasında yaşanacakları tam olarak anlamalı, kafalarındaki soruları hem cerrahları hem de anestezi uzmanlarıyla paylaşmalıdırlar. Kendi kaygı ve korkularından olabildiğince arınmaları çocuklarını ikna edebilmeleri açısından son derece önemlidir. Aileler şunu unutmasınlar; çocuklar anne babanın tedirginliğini yüzlerinden seslerinden davranışlarından hissederler ve bu tedirginlik onları da huzursuz eder.

Anne babanın birinci görevi hem ameliyat öncesi dönemde hem de ameliyat sonrası nekahat döneminde çocuklarına rahat güvenli ve tutarlı bir yaklaşımda bulunmak, onlarla rahatlatıcı güven verici bir iletişim kurmaktır.

Ailelerle sık yaşadığımız bir durum da, çocuklarına ameliyat olacağını söylememeleri, onları ‘sadece film çekilecek’ ya da ‘muayene yapılacak’ şeklinde kandırmalarıdır. Bu şekilde bir davranış çocuğun ailesine duyduğu güveni ciddi olarak zedelemekte, başına neler geleceğini tam olarak anlamadığı için daha çok kaygılanmasına neden olmakta, anesteziden uyanma sırasında ciddi huzursuzluk ve ajitasyona neden olabilmektedir.  Çocuklar bizim zannettiğimizden çok daha akıllılar ve etraflarında bir şeyler döndüğünü gayet rahat hissedebilmektedir. Oysa doğru davranış çocuğa ameliyat olacağını söylememek değil, ameliyatın korkulacak bir şey olmadığını çocuğa anlatabilmektir.

Süreci çocuğa basamak basamak izah etmek, gerekirse bu konuda hekimlerden yardım almak, yapılacak işlemin çocuğun daha sağlıklı olması için gerekli olan ve kesinlikle korkutucu olmayan bir işlem olduğunu ona anlatabilmek gerekmektedir.

Anestezi öncesi gerekli olan iki önemli bedensel koşul vardır; birincisi midenin boş olması, ikincisi ise vücut direncini düşürecek herhangi bir enfeksiyon hastalığının bulunmamasıdır. Ameliyat  öncesi açlık özellikle çocuklarda çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. 

Aç kalma süresi yeni doğanlarda 3 saat, 1-6 ay arası bebeklerde 4 saat, 6 aydan büyük çocuklarda ise en az 6 saat olarak kabul edilmektedir. Anestezi alacak hastaların midelerinin boş olması gerektiğini ısrarla vurgulamamızın nedeni, hastalarımızın emniyetli ve risksiz anestezi almalarını sağlamak için bir önlemdir.

28.1.2011 - 4719

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Genetik Şifreler Cüzdana Girecek
Genetik Şifreler Cüzdana Girecek
Gen Testleriyle Tıp Kişiselleşiyor
Gen Testleriyle Tıp Kişiselleşiyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]