Anne Karnında Kameralı Tespit

Prof. Dr. Metin Çapar, kamera görüntüleri ile anne karnındaki 11 haftalık bebeğin kalbi ve iç organlarının dışarıda olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Anne Karnında Kameralı Tespit

Hasta bize geldiğinde 11 haftalık gebeliği olduğuna dikkat çeken Çapar, ''Yaptığımız muayene sonrası anne karnındaki çocuğun kalbi ve iç organlarının hepsi göğüs kafesinin dışarıda idi. Dolayısıyla böyle bir tespitten sonra anne karnında görüntüsünü aldık.

Görüntü ile tespit ettiğimiz bu vakanın ilk olduğunu düşünüyorum. Böyle bir görüntüyü daha önce hiçbir yerde görmedim.'' Dedi.

Çekiminin özel bir sistem ile anne karnındaki çocuğun kesesinin içerisine girilerek yapıldığını belirten Çapar, şunları söyledi:

''Kesenin içerisinden çocuğun görüntüsünü tespit ettik. Bu tür vakalar çok nadir denk gelir. Bu şekilde erken tespit edilmesi anne için çok önemli. Yaptığımız tespit sonrasında gebeliği sonlandırdık ve bebeği anne karnından aldık. Sadece iç organlar dışarıda olsa düzenli bir takip ile doğum gerçekleştirilebiliyor. Daha sonraki evrede gerçekleştirilen operasyon ile bu organlar karın içerine tekrar yerleştirilebiliyor ve bebek normal bir hayat sürdürebiliyor. Ama bu vakada bütün organlar göğüs kafesi ve karın duvarı dışında olduğu için çok ağır bir vakaydı. Sonuç olarak gebeliği sonlandırmak gerekti. Erken teşhis de anne hayatı için önemli oldu.''

Bu tür vakaların neden kaynaklandığının belli olmadığını da kaydeden Çapar, ''Ama günümüzde yenilen içilen hiçbir şey sağlıklı değil. Bu etken olmuş olabilir. Bunun yanı sıra kromozomlarda bu vakaların oluşmasına neden olabilir. Gebelikte muayene çok önemlidir. Anne adaylarının gebelik anından doğum sonuna adar düzenli kontrollerinin yaptırmaları gerekir. Bu hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir.'' Dedi.

30.6.2015 - 17879

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]