Anne Karnındaki Bebeğe Operasyon

Anne karnındaki bebeğe operasyon İdrar yollarında tıkanıklık bulunan anne karnındaki bebeğe şant takıldı 3 kez düşük yaptıktan sonra yeniden gebe kalan anne adayının, idrar yollarında tıkanıklık bulunduğu tespit edilen 4 aylık bebeğine anne karnındayken müdahale yapıldı MCBÜ Hafsa Sultan...

Anne karnındaki bebeğe operasyon İdrar yollarında tıkanıklık bulunan anne karnındaki bebeğe şant takıldı 3 kez düşük yaptıktan sonra yeniden gebe kalan anne adayının, idrar yollarında tıkanıklık bulunduğu tespit edilen 4 aylık bebeğine anne karnındayken müdahale yapıldı MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Perinatoloji Bölümü Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu: "Değerlendirmemizde bebeğin alt idrar yollarında tıkanıklık tespit ettik. Bundan sonra idrarının yapamadığı takdirde böbrekleri çalışmamaya başlayacak ve bebek idrarının yapamamaktan eks olacaktı"

MANİSA - Manisa'da 4 aylık hamile olan R.D.'nin idrar yollarında tıkanıklık bulunan bebeğine, anne karnındayken müdahalede bulunularak başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. 3 defa düşük yapan anne adayı bu kez bebeğini kucağına alacağı günü beklemeye başladı. İdrar yollarında tıkanıklık bulunan anne karnındaki bebeğe başarılı bir operasyonla şant takılarak, idrar yollarının açılması sağlandı. Manisa'nın Alaşehir ilçesinde ikamet eden S.D. ve R.D. çifti 4 ay önce çocuklarının olacağını öğrendi. Daha önce 3 kez düşük yapan anne adayı R.D.,kontrolleri için Alaşehir Devlet Hastanesine gitti. Burada doktorlar tarafından yapılan muayenede 4 aylık bebeğinin idrar yollarında tıkanıklık olduğu tespit edildi. Genç kadın, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesine sevk edildi. Yapılan tetkikler sonrası anne adayı R.D.'nin bebeği için MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Perinatoloji Bölümü Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu tarafından anne karnında müdahale etme kararı alındı. Yaklaşık yarım saat süren operasyonda, anne karnındaki bebeğe şant takılarak, idrar yollarının açılması sağlandı. Operasyon sonrası konuşan MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Perinatoloji Bölümü Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, "Bu hasta daha önceden 3 kez düşük yapmış. Yaklaşık 4 aylık gebelik sürecindeyken Alaşehir Devlet Hastanesinde bebeğin idrarını yapamadığını ve karnındaki su miktarını çok azaldığını görmeleri üzerine bilim dalımıza sevk edilmiş ve burada yaptığımız incelemede bebeğini alt idrar yollarında tıkanıklık olduğunu tespit etmiştik. Bu tür gebelikler yaklaşık 3 bin ile 25 binde bir sıklıkla görülür. Biz böyle bir anomalinin erken olmasına rağmen var olup olmadığını anlayabilmek için önce anne karnına su verdik. Suni su oluşturduk. Bebek tekrardan hareket etmeye başladı. Biz bu şekilde bebeği daha detaylı inceleyebildik. İnşallah süreç olumlu devam ederse yaklaşık bir ay sonra çok daha detaylı taramamızı yapacağız. Değerlendirmemizde bebeğin alt idrar yollarındaki tıkanıklık tespit ettik. Bundan sonra idrarını yapamadığı takdirde böbrekleri çalışmamaya başlayacak ve bebek idrarının yapamamaktan eks olacaktı. Biz bebeğin idrar kesesiyle, içinde bulunduğu anne rahmindeki ortamını şant dediğimiz bir işlemle birleştirdik. Bebek bundan sonra idrarını anne karnına yapacak. Bebeğin anne karnında gelişebilmesi için hareket etmesi gerekir. Hareket etmeyen bebeğin adale sistemi çökeceği, aynı zamanda solunum kasları da zayıflayacağı için gebelik ilerlese bile bebek doğduktan sonra akciğerleri gelişmez ve bunları geliştirecek iğneler de hiçbir işe yaramaz. Bu bakımdan anne karnındaki bu sıvıyı arttırarak bu işlemi yaptık" dedi.

18.12.2017 - 30589

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]