Anne sütü bile arınacak!

İnsanın hayatı boyunca tükettiği en saf besin olan anne sütü bile çevresel etkilerle saflığını kaybediyor.

Anne sütü bile arınacak!

Çeşitli kimyasallar, ilaçlar hatta makyaj malzemeleri, emziren annenin sütüne geçiyor. Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay dünyada ilk kez anne sütünü bu kimyasallardan ayıran bir filtre geliştirdi.

Yıllar önce kullandığı ilaçlar nedeniyle, bebeğini emziremeyince bu filtre üzerinde çalışmaya başlayan Akbay, projesine TÜBİTAK'ın da destek vermesiyle uluslararası patentini aldı. Her türlü ilacın, antidepresanların, ağrı kesicilerin, antibiyotiklerin ve kalp ilaçlarının anne sütüne etkisi olduğunu belirten Akbay, "İlaçların dışında, saç boyası, makyaj malzemesi ve kimyasal madde içeren tüm ürünleri bu sınıfa dahil edebiliriz" dedi.

Filtrenin biberonlara ve saklama kaplarına da monte edilebildiğini belirten Akbay, "Filtre ile her ilaca ait olan spesifik antikoru, kuvvetli bir şekilde, kimyasal olarak ifade edecek olursak kovelent bağı ile bağlıyoruz. Dolayısıyla bu filtrenin üzerine antikorlar yapışıyor. Anten ile televizyon ilişkisi gibi sinyali yakalıyor ve sonrasında sütün içerisinden koparıyor. Filtrenin süte 15 dakikalık teması sütü tamamen arındırıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay'ın bu önemli buluşu, bu yıl 9'ncusu düzenlenen Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuar'ında gümüş madalya ile ödüllendirildi. Akbay'ın buluşunun yakın zamanda seri üretimine başlanacak.

Ödüllü buluşun uluslararası tescilinde büyük katkısı olan Destek Patent'in Patentler Departmanı Bölüm Yöneticisi Tahnur Yazıcı, "Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'ndan ödüller ile döndük. Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay'ın devrim niteliğindeki buluşu ile kadınlarımızın neler yapabileceğini uluslararası arenada bir kez daha görmüş olduk. Dileğimiz bilime ve teknolojiye verdiğimiz önemin artarak devam etmesi ve kadınlarımızın her alanda olduğu gibi bilim alanında da kendini kanıtlaması. Biz kadın buluşçularımızın her zaman arkasında olan bir kurumuz. Bundan sonra da bu tavrımızı sürdüreceğiz" dedi.

28.6.2016 - 21491

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]