Anne Sütü Kanserden Koruyor

Trabzon Sağlık Müdürlüğü, alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğunu bildirdi.

Anne Sütü Kanserden Koruyor
Trabzon Sağlık Müdürlüğü, alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğunu bildirdi. İl Sağlık Müdürlüğünden Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koştuğu belirtildi. Son yıllarda Sağlık Bakanlığının çalışmaları ve bütün sağlık personelinin çabalarıyla Türkiye'de ilk 6 ay sadece anne sütü verme ve emzirme oranlarının giderek arttığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlayarak ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı korur. Anne sütü ile beslenen çocuklarda aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, ishal, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıklar daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğu bilinmektedir. "

"Ağız sütü mutlaka verilmeli "

Açıklamada özellikle doğumdan hemen sonra anneden gelen sarımsı renkteki ilk süt olan ağız sütünün bebeğe mutlaka verilmesi gerektiğine işaret edilerek, şu bilgilere değinildi:

"Kolostrum, bebeğin sindirim sistemini koruyucu bir tabaka gibi kaplayarak bağırsağın olgunlaşmasına yardım ederek alerjilere ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Sarılığın önlenmesini sağlar. Gerek normal doğum ağırlığına sahip bebekler, gerekse düşük doğum ağırlıklı bebekler beslenmek için doğumu izleyen ilk 6 ayda yalnızca anne sütüne gereksinim duyarlar. İklim sıcak ve kuru da olsa bu dönemde bebeğe anne sütü dışında su ve ek besin vermeye gerek yoktur. Doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde bebeğin, annenin memesine konularak emmesinin sağlanması gerekir. Annenin sütünün bol olması için bu yarım saatlik süre çok önemlidir. "

Bebeğini emziren annelerin düzenli beslenmesi ve bol sıvı alması gerektiğine belirtilen açıklamada, şu tavsiyelerde bulunuldu:

"Anneler unutmamalıdır ki ne kadar çok emzirirlerse süt salınımı o kadar artar. Meme başının temizlenmesi, emzirmeden önce ve sonra anne sütü ile temizleme şeklinde olmalıdır. Karbonatlı su, sabunlu su kullanmak çatlaklara ve yaralara neden olduğundan kullanılmamalıdır. Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. "

4.10.2018 - 35536İlgili Diğer Yazılar
Anneyi Kanserden, Bebeği Obeziteden Koruyan Yöntem
Anneyi Kanserden, Bebeği Obeziteden Koruyan Yöntem
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebelik Öncesi Genetik Tanı Nedir?
Gebelik Öncesi Genetik Tanı Nedir?
Sağlık Video Parmak Emmek Zararlı Bir Alışkanlık mıdır?
Parmak Emmek Zararlı Bir Alışkanlık mıdır?
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]