Anne Sütü Mucize!

Doruk Sağlık Grubu, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası nedeniyle emzirme ve anne sütünün öneminin anlatıldığı bir etkinlik düzenledi.

Anne Sütü Mucize!

Annelere emzirmede yardımcı olması ve doğru alışkanlıklar kazandırması nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından 'Bebek Dostu Hastane' unvanına layık görülen Doruk Sağlık Grubu, gerçekleştirdiği etkinlikle anne sütünün önemini ve doğru emzirme tekniklerini yeni çocuk sahibi olmuş annelere anlattı.

HER YIL 1.5 MİLYON BEBEK HAYATINI KAYBEDİYOR

Etkinlikte konuşan Doruk Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları UzmanıDr. Atilla Güray, "Emzirmek binlerce yıldır uygulanan fakat unutmaya başladığımız bir gelenek. Dünyada 30 yıldır kutlanan 'Dünya Emzirme Haftası'yla bu geleneğe tekrar dikkat çekmek istiyoruz. Özellikle ilk 6 ay anne sütü çok önemli. Dünyada her yıl 1.5 milyon bebek, yeterli anne sütü alamadığı için 1 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. Biz bu çocukların kaybedilmemesini, aramıza katılmasını çok önemsiyoruz" dedi.

Yeterli anne sütü alamayan çocukların, emzirilmiş çocuklara göre daha kısa ve zayıf olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Güray, "Bebekliğe ve çocukluğa sağlıklı başlayamayan nesillerin, sağlıklı birer yetişkin olma ihtimali çok az. Çocukların anne sütüyle, sağlıklı bir şekilde beslenmesi hem onların hakkı, hem de ailelerin önemli bir görevidir" ifadelerini kullandı.

"KONTROLSÜZCE EK GIDAYA BAŞLAMAYIN"

Anne sütünün, çocuğu beslenmesinin yanı sıra çok önemli özelliklere sahip olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Güray, "Bizlerin ağız sütü dediğimiz, anneden ilk 7 günde gelen süt çocuğu hayat boyu enfeksiyonlardan koruyucu özelliği vardır. Bu sütün çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Daha bebekler aşı dönemine gelmeden, annenin bu sütüyle ilk aşısını olmuş oluyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki annelerin emzirme oranının dünya ülkelerine göre yüksek olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Güray etkinliğe katılan yeni çocuk sahibi olmuş annelere yönelik şöyle konuştu: "Ülkemizde ilk 6 ayda emzirme oranı yüzde 80 civarlarında. Fakat ailelerimizin yaptığı önemli bir yanlış var, bu da ilk 2-3 içerisinde kontrolsüzce, ek besin ve mamalara başlamak. Bu durumun iki sebebi bulunuyor; birincisi annenin sütünün yetersiz olduğunu düşünmesi, ikincisi ise annenin vücudunda oluşan ağrılar. Sütünüzün yeterli olup olmadığını doktorunuzla birlikte değerlendirir ve uygun durumlarda hekiminizin tavsiyesiyle ek gıda başlayabilirsiniz. Doğru emzirme tekniklerini ise sağlık çalışanları ve emzirme danışmanlarınızdan alacağınız eğitimle öğrenebilirsiniz."

"ÇOCUĞA VERİLECEK EN GÜZEL HEDİYE"

Sonrasında konuşan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Kanlıoğlu ise anne sütünün hazırlanması kolay, sindirimi rahat ve en sağlıklı besin olduğuna dikkat çekti. Dr. Kanlıoğlu, "Anne sütü, bir annenin çocuğuna hayatı boyunca verebileceği en önemli armağandır. Anne sütü, çocuğu birçok hastalıktan, alerjiden korur, ağız ve çene yapısını güçlendirir. Bunun yanı sıra emzirmek anneleri meme ve rahim kanserinden korur ve lohusa döneminde çok hızlı kilo vermesini sağlar. Ayrıca emzirmek, anne ve bebek arasındaki duygusal bağı da arttırır" dedi.

"BEBEĞİNİZİ HER İSTEDİĞİNDE EMZİRİN"

Doğru emzirme tekniklerinden ve anne sütünün yararlarından bahseden Uzm. Dr. Kanlıoğlu, "Çocukların beslenme ve gelişiminde ilk 1000 gün yani 2 yaşa kadar olan dönemleri çok önemlidir. İlk 6 ay sadece anne sütü kullanılmalıdır. Sonraki dönemde bebeğinize ek gıdalar verebilirsiniz fakat her zaman anne sütü ön planda olmalıdır. Bebeğinizi mutlaka her istediğinde emzirin bu durum anne sütünün artmasına da faydalı olur" ifadelerini kullandı.

Bebeğin emzikli biberon kullanmasını tavsiye etmediklerinin altını çizen Uzm. Dr. Kanlıoğlu, bebeğin sadece emmesinin yeterli olacağını belirtti. Uzm. Dr. Kanlıoğlu çalışan annelerin ise sütlerini sağıp, uygun koşullarda bekleterek çocuklarını besleyebileceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Doruk Sağlık Grubu çalışanları annelere emzirme önlüğü dağıttı.

5.10.2018 - 35559





Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]