Antalya'da Caretta Caretta'lar, Denizanası Sandığı Tatilcileri Isırdı

10 kişi Caretta caretta tarafından ısırıldı. Uzmanlar, Caretta'ların saldırgan bir yapıda olmadığını; ışık kırılmaları sebebiyle insan tenini denizanası sanarak ısırdığını belirtti.

Antalya'da Caretta Caretta'lar, Denizanası Sandığı Tatilcileri Isırdı

Antalya'da 10 kişi caretta caretta ısırması nedeniyle hastaneye başvurdu. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, caretta caretta'ların denizanası zannettiği beyaz tenli kişilerin tenine dokunduğunu belirtti. Haziran ayının gelmesiyle birlikte üreme için Antalya sahillerine gelen caretta caretta'ların, Lara-Kundu sahilinde bazı yerli ve yabancı turistleri ısırdıkları iddia edildi. Caretta caretta'ların bu hareketinin nedenini ise Akdeniz kıyılarında yaptığı araştırmalarla bilinen Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu açıkladı.

"BEYAZ TENLİ İNSANLARI DENİZANASINA BENZETİYORLAR"

Doç.Dr. Gökoğlu, caretta caretta kaplumbağalarının ısırma vakalarının, Lara, Belek ve Side sahillerinde gerçekleştiğini kaydetti. Kayalık ve derinliği olan kıyılarda bu vakaların yaşanmadığının altını çizen Doç. Dr. Gökoğlu, "Bunun nedeni ise şuanda kaplumbağalar üreme dönemine girdiler. Kıyıda popülasyon yoğunlaştı. Su ısısı artınca, hayvanın beslenme fizyolojisi de arttı. Antalya'da sabah denize doğru, öğleye doğru ise denizden kıyıya doğru bir esinti başlar. Bu esinti nedeniyle sığ olan sahillerimiz bulanıyor. Caretta carettaların beslenme prosedürünün içinde denizanaları var. Öğleden sonra güneş ışınları eğik gelmeye başladığı zaman, parlama sonucu canlı insanların, özellikle beyaz tenli kişinin hareket eden bölgesini denizanası zannediyor ve ısırıyor" dedi."ÖĞLEDEN SONRA DENİZE GİRMEMEYE ÇALIŞIN"

Caretta caretta'lardan korkulmaması gerektiğini vurgulayan Gökoğlu, "Turizmimiz asla bu durumdan olumsuz etkilenmemelidir. Öğleden sonra bu bölgelerde denize girmemeye çalışsınlar. Saat 15:00 ile 16:00 arasında bu ısırma vakaları gerçekleşiyor. Korkulacak bir durum yok. Doğa ile insanlarımız iç içe. Caretta ile yüzmeniz o bölgenin ne kadar temiz olduğunu ve doğal yaşamın devam ettiğinin en büyük göstergesidir.

"GÖNÜL RAHATLIĞIYLA DENİZE GİRİLEBİLİR"

Vakalara baktığım zaman ısırma değil ezme şekli var. Küçük bir kızarıklık yapıyor. İnsanlarımız gönül rahatlığıyla denize girmeye devam edebilirler. Kimseyi daha kaplumbağa yemedi, ya da etini koparmadı. Kaplumbağa zaten çırpındığınız an hemen kaçar." diye konuştu.

"SIĞ DENİZDE GÜNEŞ IŞINI YANSIMASI NEDENİYLE ŞAŞIRIYORLAR"

Caretta caretta'ların denize uzanan iskele altında gölgede beklediğini kaydeden Doç. Dr. Gökoğlu, "Deniz sığ, o yansıma nedeniyle hayvan denizanası ile insanı seçemiyor. Yansıma ve suyun bulanık olması hayvanı şaşırtıyor. Derin ve kayalık bölgede bu durum yaşanmaz. Alanya, Gazipaşa'da bu durumları göremezsiniz. Eylül ayına kadar caretta'ların sahillerimizde görünmesi devam eder. Her gülün dikeni vardır" ifadelerine yer verdi.

"CARETTA CARETTA'LAR ZENGİNLİĞİMİZ, BİZİM DOSTUMUZ"

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, nesli tükenmekte olan caretta caretta'ların Antalya'nın sahil şeridini üreme alanları olarak kullandığını belirtti. Vatandaşların kocaman kaplumbağa gördükleri zaman tedirgin olabildiklerini ifade eden Murat Özdemir, "Doğanın sahibi sadece biz değiliz. Caretta carettalar insan dostudur. Saldırmaz, zarar vermez, hatta korkup kaçarlar. Onlara zarar vermeden dostluk içinde bu doğayı paylaşmalıyız. Caretta caretta'lardan korkmayalım, biz de korkutmayalım. Bilimsel çalışmalarda göstermiştir ki bu canlılar insan dostudur. Bu canlılar bizim bölgemizde bir turizm zenginliğidir. Caretta caretta'ları görmek ve doğal ortamında izlemek için bir çok turist geliyor. Abartılacak bir zarar verme durumu yok" dedi.

30.6.2017 - 27806Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]