Antibiyotiği Doktor Kontrolünde Alın

Doktorun bilgisi olmadan kullanılan antibiyotikler vücuda zarar veriyor.

Antibiyotiği Doktor Kontrolünde Alın
 Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi KBB Uzmanı Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, nezle ve gribin farklı belirtilere sahip olduğunu, her ikisinin de tedavisinde önce antibiyotik kullanımının yeri bulunmadığını belirterek, bu ilacın kullanılmasına ancak hekimin karar verebileceğini bildirdi. 


Erdoğdu yaptığı yazılı açıklamada; havaların soğumasıyla birlikte artışa geçen soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının önemine dikkati çekerek, özellikle doktorun bilgisi olmadan antibiyotik kullanımının zararlı olduğunu belirtti. 

Kış aylarında havanın soğumasıyla birçok kişinin baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi şikayetlerden muzdarip olduğunu belirten Erdoğdu, kış mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış gözlendiğini, üst solunum yolu enfeksiyonlarında en çok etkili olan faktörlerin başında ise virüslerin geldiğini vurguladı.

Erdoğdu, virüsün, bünyeyi zayıf düşürerek, vücudu diğer bakteri enfeksiyonlarına karşı hassas bıraktığına işaret ederek, "AVM'ler, şirketler, toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmak için büyük risk oluşturuyor. Çünkü havasız olan bu kapalı alanlarda, hastalık daha kolay yayılıyor. Bu tür enfeksiyonlarda, ağız ve burunu örtecek atkı kullanmak, başta gelen korunma yollarından en önemlisi " ifadelerini kullandı. 


"Bol bol C vitamini alın "

Erdoğdu, doğuştan gelen birtakım özelliklerin de enfeksiyona yakalanmayı etkilediğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Burun kemiğindeki eğrilik, burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp vermek gibi durumlar, enfeksiyona yakalanma riskini artırıyor. Uyku ve yemek düzeni bozukluğu, dengeli beslenmemek, stres gibi faktörler de üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı son derece artıran olaylardandır. Sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, iyi dinlenme, spor yapma, doğal vitamin alma gibi faktörler enfeksiyonlara karşı birer kalkan görevi görmektedir. "

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından en çok grip ve nezlenin birbiriyle karıştırıldığını vurgulayan Erdoğdu, şöyle devam etti: 

"Oysa iki hastalık farklı. Nezle ile grip, her ne kadar birbiriyle karıştırılsa da aslında farklı belirtilere sahiptirler. Her ikisinin de tedavisinde, önce antibiyotik kullanımının yeri bulunmamaktadır. Yatak istirahatinin yanı sıra, ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ilaçlar kullanılmalıdır. Hastalıkta antibiyotik kullanılmasına da ancak hekim karar vermelidir. Gereksiz antibiyotik kullanımı zararlıdır. Nezle, üst solunum yollarını tıkayan, burun akıntılı bir viral enfeksiyondur. Çok fazla ateş ve halsizlikle kendisini göstermez. Gripte ise ateş, halsizlik meydana gelmektedir. " - İstanbul

9.12.2013 - 13526

İlgili Diğer Yazılar
İshal Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
İshal Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]