Antibiyotikleri Az Su ya da Susuz Almayın

Antibiyotiklerin az su ya da susuz alınması ülser nedeni.

Antibiyotikleri Az Su ya da Susuz Almayın
YEŞİM SERT KARAASLAN - Özellikle antibiyotiklerin, antiromatizmal ilaçların, demir haplarının az su ile ya da susuz yutulması, gece yatmadan hemen önce alınması yutma güçlüğü ile kendini gösteren ağrılı ülsere yol açabiliyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herhangi bir hastalığın tedavisinde ilacın saatinde ve dozunda kullanılmasının yanı sıra uygun şartlarda alınmasının etkinliği açısından çok önemli olduğunu, aksi takdirde yarardan çok zarar verebileceğini söyledi.

İlaç kullanımında su tüketiminin çok önemli yer tuttuğunu ifade eden Cengiz, hem ilacın alımında hem de sonrasında bol su içilmesinin gerekliliğine dikkati çekti. Cengiz, ilaçların yetersiz su ile alındığında özellikle yemek borusunda yara oluşmasına yol açabildiğine işaret etti.

İlaç Alındıktan Sonra Yarım Saat Dik Pozisyonda Durulmalı

İlacın mutlaka su ile alınması gerektiğinin, "tükürükle yutarım " şeklinde bir uygulamanın kesinlikle sakıncalı olduğunun altını çizen Cengiz, "Bazı ilaçlar yemek borusunda direk olarak mukozal hasar ve ülserlere neden olabilir. Bu yan etki ilk olarak tanımlanan ilaç potasyum klorid tabletleridir. Bunun dışında yemek borusunda direk hasar yaratan ilaçlar antibiyotikler, antiinflamatuvar (anti romatizmal) ilaçlar ve diğer ilaçlar şeklinde sınıflandırılır " diye konuştu.

Tetrasiklin grubu antibiyotikler ve özellikle doksisiklin grubunun yemek borusunda en sık hasar ve ülser yapan antibiyotikler olduğunu ifade eden Cengiz, bu grup antibiyotiklerin jinekoloji, üroloji, dermatoloji ve gastroenterolojide sıkça kullanıldığını belirtti. Cengiz, özellikle bu tip tıp alanına ilişkin sağlık sorunlarında verilen antibiyotiklerin mutlaka bol su ile alınması ve alındıktan sonra yarım saat dik pozisyonda kalınması gerektiğini söyledi. Cengiz, "Aksi taktirde yemek borusuna yapışıp ciddi ağrılı ülserlere neden olabilirler " açıklamasında bulundu. Bütün antiinflamatuvar romatizmal ilaçların ve en sıklıkla da "aspirin "in yemek borusunda ülsere varabilen hasara yol açabildiğine dikkati çeken Cengiz, "Bunların dışında potasyum tabletleri, demir hapları, kinidin, kemik erimesinde kullanılan bifosfonat grubu ilaçlar ve C vitamini tabletleri de bol su ile tüketilmelidir " uyarısında bulundu.

Göğüs Kemiği Altında, Yemek Yerken veya Yutkunurken Şiddetli Ağrıya Yol Açıyor

Cengiz, "bu tip ilaçların, az su ile ve yatmadan hemen önce alındığı zaman yemek borusuna takılıp ülsere neden olabildiğini " belirterek, şunları kaydetti:

"Bunun sonucunda hasta ani başlangıçlı, göğüs kemiği altında, yemek yerken veya yutkunurken dahi olabilen şiddetli ağrı ortaya çıkar. Bu durumda yapılması gereken bir gastroenteroloji uzmanına başvurulması ve gereğinde tanının kesinleştirilmesi için endoskopi yapılmasıdır. Uygun tedavi ile hasta birkaç gün içinde rahatlayacaktır.

Her ilacın yan etkileri olduğu gibi bazı ilaçların yemek borusunda kostik yaralar yapabilme riski vardır. Bu nedenle, yemek borusu hasarı ve ülserlerinden kaçınabilmek için özellikle yaşlı ve yatalak hastalar başta olmak üzere yukarıda sözü edilen ilaçların az su ile ve yatmadan önce alınmamasına dikkat edilmelidir. " - Ankara

29.7.2013 - 13084

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]