Aort Damarının 20 Santimi Değişen Hasta: Araç Kullanırken Ölmekten Korktum

Antalya'da, anevrizma nedeniyle aort damarının 20 santimlik bölümü ve kalp kapağı kısmen sığır, kısmen domuz dokusundan yapılan yapay damarla değiştirilen Hasan Adlı (58), sağlığına kavuştu.

Aort Damarının 20 Santimi Değişen Hasta: Araç Kullanırken Ölmekten Korktum
 Adlı, aortun yırtılması durumunda birkaç dakikada ölümün gerçekleştiğini öğrendiğinde, özellikle araç kullanırken, büyük stres yaşadığını belirtti.

Antalya'da yaşayan emekli Hasan Adlı, kalple ilgili şikayetlerinin 10 yıl önce başladığını, bu süre içinde anjiyo yapıldığını ve kalp kapakçığında kaçak belirlendiğini söyledi. Kalp kapakçığı ameliyatını hep ertelediğini dile getiren Adlı, yaklaşık 1 ay önce göğsünde ağrı şikayetiyle başvurduğu hastanede, aort anevrizması tanısı aldığını kaydetti. Doktorların, "Saatli bombasın " dediklerini belirten Adlı, "Bunu duyunca dünyam karardı; çünkü aort yırtıldığında birkaç dakika içinde ölümle sonuçlanıyormuş. Büyük stres yaşadım. En büyük korkuyu da araç kullanırken yaşıyordum. Araç kullanırken hep 'Acaba kendim mi öleceğim yoksa ölürken birine mi çarpacağım?' diye düşünmeye başladım. Hadi kendime üzülmem, ya birine çarpıp onun da ölümüne neden olursam? Arkamda bir sürü acı bırakacaktım. Çok zordu bu " diye konuştu.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kalp ve Damar Cerrahisi'nden Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuşan Adlı, "Şu an mutluyum, iyiyim. Ağrım, sızım yok " dedi.

'BABAM, İÇİNDE SAATLİ BOMBA TAŞIYORDU'


Babasının kalp kapakçığında kaçak belirlendiğinde ameliyattan hep kaçtığını anlatan Durmuş Ali Adlı (38) ise "Ama son 1 yıl içinde efor düşüklükleri olmaya başladı. Ara ara göğsünün ağrıdığı söylüyordu. Son olarak yapılan kontrollerde aort damarının genişlediği söylendi. Bu damar 5 santime kadar olan genişlikte tedavi edilebiliyormuş ama babamın 6 santime ulaşmıştı. Ameliyat olması gerekiyordu. Doktorlar babamın içinde bir saatli bomba taşıdığını söyledi. Ne zaman ne olacağı belli değildi. Böyle olunca da ameliyata razı oldu " diye konuştu. 

'20 SANTİM YAPAY DAMAR TAKTIK'

Ameliyatı gerçekleştiren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kalp ve Damar Cerrahisi'nden Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş da Hasan Adlı'nın kalpten çıkan ana damarının genişliği ve kalp kapak bozukluğu nedeniyle takip edilen hasta olduğunu belirtti. Adlı'nın aort damar genişliğinin 6 santime ulaştığını kaydeden Op. Dr. Çetintaş, "Aort damar genişliği 5,5 santimin üzerine çıktığında mutlaka ameliyat gerekir; çünkü ani kayıplar olur. Bu nedenle hastayı ameliyat ettik " dedi.

Hasan Adlı'nın ameliyatıyla ilgili bilgiler de veren Op. Dr. Çetintaş, şunları söyledi:

"Hastaya biointegral biyolojik konduit denilen yapay damar taktık. Bu teknik İngiltere'de çok yaygın kullanılıyor ve Türkiye'de kullanılmaya başlandı. Buradaki temel faktör tamamen canlı doku kullanılması. Yaklaşık 20 santim damarı ve kapağını değiştirdik. Bu doku kısmen domuz, kısmen sığırdan alınan bir doku. Sentetik materyal yok. Tamamen doku olduğu için herhangi bir enfeksiyon ve sonradan oluşabilecek komplikasyon riski çok düşük. En önemlisi de ameliyattan sonra ilaç kullanma zorunluluğu yok. Metal kapak takıldığı zaman bu tür hastalar kan sulandırıcı ilaç almak zorunda. Bu ilaçların da ciddi komplikasyonları olabilir. Bizim kullandığımız damar ve kapakta ise ilaç kullanma zorunluluğu yok. Böyle olunca hasta normal olarak hayatını idame ettiriyor. "

Op. Dr. Çetintaş, 14 ayda 17 hastayı bu teknikle ameliyat ettiklerini belirterek, 60 yaş üzerindeki hastaların yaklaşık yüzde 70'inde bu tekniği uyguladıklarını kaydetti.
 

5.4.2019 1 - 38883

İlgili Diğer Yazılar
Aort Damarına Ameliyatsız Müdahale
Aort Damarına Ameliyatsız Müdahale
90 Yaşındaki Hastanın Tıkalı Şah Damarını Ameliyatla Açtılar
90 Yaşındaki Hastanın Tıkalı Şah Damarını Ameliyatla Açtılar
Şah Damar Tıkanıklığına Dikkat!
Şah Damar Tıkanıklığına Dikkat!
Kangren bacak kesilmeyecek
Kangren bacak kesilmeyecek
Kol ve Bacak Şişmelerinde Kalp Riski
Kol ve Bacak Şişmelerinde Kalp Riski
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]