Arsenikli Olduğu İçin Kuyuların Kapatıldığı Köyde Su Sıkıntısı Yaşanıyor

Bursa'da kanserojen madde içerdiği için kuyuların tamamının kapatıldığı köy, 2 yıldır susuz yaşam savaşı veriyor.

Arsenikli Olduğu İçin  Kuyuların Kapatıldığı Köyde Su Sıkıntısı Yaşanıyor

Bursa'da kanserojen madde içerdiği için kuyuların tamamının kapatıldığı köy, 2 yıldır susuz yaşam savaşı veriyor. Sulama ve içme suyu olmadığı için köyde tarım ve hayvancılık bitti, çoğu köylü yaşamak için köyü terketti.

ARSENİK İÇERDİĞİ İÇİN KUYULAR KAPATILDI

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Süleymaniye Mahallesi'nde 2 yıl önce ortaya çıkan kanserli su sorunu bir türlü çözülemiyor. 2 yıl önce köydeki içme suyu kuyularında yapılan tahlillerde kanserojen maddeler içerdiği için kuyuların tamamının kapatılmasının ardından belediye tarafından 2 yıl boyunca tankerlerle köylülere içme suyu taşınıyordu. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan tahliller sonucunda, köyde bulunan kuyu ve göletlerdeki suların içme, banyo, tarımsal sulama ve hayvancılıkta kullanılması sakıncalı olduğunun vurgulanması üzerine belediye ve kaymakamlık farklı kuyular açarak köyün su ihtiyacını gidemeye çalışmıştı. 2014 yılında İl Özel İdare tarafından açılan 2 kuyudan alınan su örneklerinin de kanserojen madde içerdiği tespit edilmesi üzerine açılan kuyular da kullanılmadan kapatılmıştı."SUSUZ KALAN VATANDAŞLAR KÖYÜ TERKEDİYOR"

Yerel seçimlerden sonra İl Özel İdare'nin kapatılmasının ardından Büyükşehir sınırları içerisine dahil olan Süleymaniye Köyü'nde su sorununun çözümünü bekleyen köylüler, geçen süre zarfından herhangi bir çalışma yapılmamasına isyan etti. Yenişehir Belediyesi'nin hergün tankerle getirdiği suyun yetmediğini ifade eden köylüler, çareyi köyü terk etmekte buluyor. 80 hanelik köyün 40 haneye düştüğünü belirten Süleymaniye Köyü Azası Ahmet Seyman, "Bu gidişle köyde kimse kalmayacak. Süleymaniye, Yıldırım ve Reşadiye köylerinde içme suyu sorunu çözülmediği için hayvancılık bitti, tarım arazilerini sulayamıyoruz. Hem geçim sıkıntısı, hem de içme suyu sıkıntısı yaşıyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz, çaresiz kaldık" dedi."TEMMUZ AYINDA İYİCE SUSUZ KALACAĞIZ"

Su sorunlarının çözülememesi sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşadıklarının altını çizen Seyman, "Sularımızda arsenik çıktıktan sonra içilmez raporu çıktı. "Elinizi dahi yıkmayın" dediler. Su depoları mühürlendi. Tankerle belediyeden su geliyor ancak bu da yetersiz. Aşağı mahalle idare oluyor, yukarı mahalleye su yetişmiyor. Köy şebekesinden gelen su da yetmiyor. Şimdi temmuz ayında iyice susuz kalacağız. Çaresiz kaldık, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yine köy susuz kalacak" diye konuştu.

"SU OLMAYINCA NE TARIM, NE DE HAYVANCILIK YAPAMIYORUZ"

İl Özel İdare tarafından açılan kuyu ile birlikte su deposu yapıldığını hatırlatan Seyman, "Önceki sene yapılan depodaki suya da içilemez raporu verildi. Yeni kuyu açılacağı söyleniyor, ama ne zaman yapılacak bilmiyoruz. Bazı evlerde kuyular var. Ama bu kuyular da köyün su ihtiyacına yetmiyor. Köyden susuzluk nedeniyle göç yaşandı. Yaşlı insanlar kaldı. Ayçiçeği, buğday gibi ürünler üretiyoruz. Ancak susuzluktan tarım da yapılamıyor. Su olmayınca hayvan nereden olsun ki zaten?" şeklinde kullandı.
27.6.2015 - 17840

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]