Artık Baskülden Korkmuyorlar

Mücadele Kontrol Programı'na katılanlar önce bedenleriyle sonra da yaşamla barıştı.

Artık Baskülden Korkmuyorlar
Efsun Yılmaz - Sağlık Bakanlığı tarafından ilk kez İzmir'deki danışma merkezlerinde başlatılan Obezite ile Mücadele Kontrol Programı'na katılanlar, önce bedenleriyle sonra da yaşamla barıştı.


Sağlık sorunları, çevre baskısı gibi çeşitli sebeplerle kilo verme kararı alan vatandaşlar, Göztepe'deki Obezite Danışma Birimi'nde bir araya gelerek zayıflama sürecini AA muhabirine anlattı.

Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu 24 yaşındaki Emine Kalkan, bir gün baskülde üç haneli rakamlara ulaştığını ve büyük şok yaşadığını söyledi.

Kilo vermek, sağlıklı olmak için Obezite Danışma Merkezi'ne başvurduğunu dile getiren Kalkan, "6 ayda 14 kilo verdim ve doktorlar büyük ilerleme gösterdiğimi söyledi. Şimdi kendimi daha güzel ve dinç hissediyorum, kilo vermeyi sürdüreceğim. Aynaya baktığımda daha mutlu oluyorum çünkü güzel bir beden görüyorum " dedi.

Kalp Krizi Geçirince Diyetisyene Koştu

Emekli emniyet mensubu Nuri Benim ise 2013 yılının ocak ayında 110 kiloya ulaştığını ve aynı dönemde kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Doktorların önerisiyle bilimsel zayıflama programına katıldığını dile getiren Benim, beslenme alışkanlıklarını değiştirdiğini,porsiyonlarını küçülttüğünü ve mart ayından ağustos ayına kadar 14 kilo verdiğini anlattı.

Kalp ve tansiyon hastalıklarından kurtulduğunu aktaran Benim, "Eskiden kocaman bir göbeğim vardı, artık yok. Eski kıyafetlerimi ya daraltıyorum ya da kemerlerini iyice sıkıyorum " diye konuştu.

Yemek Yarışmalarından Zayıflama Programına

Turizm sektöründe danışmanlık hizmeti ve eğitim veren 55 yaşındaki Serpil Mardi de yemek yapmayı çok sevdiğini bu nedenle çeşitli yarışmalarda yeteneğini sergilediğini ifade etti.

Yemek pişirmek kadar yemeyi de sevdiğini ve çok da iştahlı olduğunu söyleyen Mardi, "Artık obezdim ve eşimin yanında çok kilolu duruyordum, bu durumu değiştirmek için kilo verdim. Eskiden fotoğraf çektirmek istemezdim, şimdi daha güzel olduğumu biliyorum " dedi.

Ev kadını Zeynep Nazlı Sarıtaç da kilolu olduğu için eskiden çok eleştirildiğini, eleştiriler nedeniyle hırs yaptığını ve spor eşliğinde katıldığı program sayesinde 80'li kilolardan 60'li kilolara ulaştığını ifade etti.

Morbid Obez ve Obezlerin Sayısı Azaldı

İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı ve Obezite ile Mücadele Kontrol Programı Sorumlusu Dr. Hilal Bolat, sağlıklı beslenmeyi bir eğitim programı çerçevesinde öğrettiklerini dile getirdi.

Türkiye'de 2010 yılında başlatılan program kapsamında ilk obezite danışma merkezlerinin İzmir'de kurulduğunu, 31 merkezde obez hastalara bilgi ve danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydetti.

Kentte şu ana kadar 2 bin 500 hastaya ulaştıklarını, en az 3 ay programa devam edenlerin yüzde 97'sinin Beden Kitle İndeksi'nde (BKİ) düşüş gördüklerini anlattı.

Obeziteye yüksek tansiyon ve tiroid hastalıklarının da eşlik ettiğini söyleyen Bolat, programa katılanların yüzde 17'sinin morbid obezden obeze, yüzde 29'unun obezden normal kiloya düştüğünü kaydetti.

Hilal Bolat, programa düzenli devam edenlerin yüzde 54'ünün hala obez olduğunu, ancak BKİ'de düşüş ölçtüklerini de sözlerine ekledi.

Diyetisyen Özel Program Hazırlıyor

Merkezde görev yapan diyetisyen Celil Sabuncular, başvuran hastaların BKİ'lerinin 25'in üzerinde olduğunu, bunun da normalden fazla kiloya sahip oldukları anlamına geldiğini ifade etti.

Kilolu insanların genelde toplumda kendilerini rahat hissetmediklerine değinen Sabuncular, önce hastanın diğer sağlık sorunlarının incelendiğini, ölçümlerin yapıldığını ve zayıflama programını daha sonra başlandığını bildirdi.

Kişiye özel program yaptıklarını belirten Sabuncular, "Yürüyüş, dengeli beslenme ile ayda 2-4 kilo vermelerini sağlıyoruz " şeklinde konuştu. - İzmir

22.8.2013 - 13200

Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]