Artık, Her 10 Kanser Hastasından Sekizi Kurtarılıyor

Prof. Dr. Ali Ünal, kanser tedavisinde teşhisi konulan 10 hastanın 8'inin yıllarca yaşayabildiğini söyledi.

Artık, Her 10 Kanser Hastasından Sekizi Kurtarılıyor
Deneysel Hematoloji Kongresi Başkanı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji –Onkoloji Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ünal, kanser tedavisinde teşhisi konulan 10 hastanın 8’inin yıllarca yaşayabildiğini söyledi. Ünal, " Eskiden olduğu gibi kanserli bir hasta 3 ayda veya bir yılda ölecek diye bir şey yok. Kanser artık tedavi ediliyor. Lösemili hastalar artık 3 ayda, bir yılda ölmüyor. Bunlar kök hücre tedavileriyle, kemik iliği nakilleriyle çok daha iyi tedavi edilebiliyorlar. " dedi.

Türkiye’de ilk olan, Deneysel Hematoloji ve EBMT Highlight 2014 Kongresi Nevşehir Avanos’ta başladı. Kongreyle ilgili açıklama yapan Deneysel Hematoloji Kongresi Başkanı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji –Onkoloji Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ünal, kanser tedavisinde dünyada çok büyük gelişmeler olduğunu, artık kanserin erken teşhisi yanında tedavisinin de yapılabildiğini söyledi. Ünal, artık kanser veya lösemi hastalarının 3 ayda, bir yılda öleceği diye bir sözün geçerli olmadığını ifade etti. Türkiye’de ilk olarak Kapadokya’da gerçekleştirdikleri kongrede hematolojinin yeni tedaviler içeren, hastalıkların moleküler temeline inen çalışmaların yapıldığı deneysel hematoloji kısmını yapmaya çalıştıklarını belirten Ünal “ Burada moleküler olarak kanserin erken teşhisi ve deneysel olarak kanserin tedavisini konuşuyoruz. Tedavi edemediğimiz kanserleri hangi yollarla tedavi edebiliriz. Bu konuları daha çok tartışıyoruz. İki ana hedefimiz var. Birincisi, kansere erken teşhis koymak ve temeline inmek, ikincisi ise tedavi etmektir. Amerika’da ve Avrupa’da kanserle ilgili çıkan en son yöntemleri burada tartışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Ali Ünal, kanser tedavisinde gelinen noktada kanser teşhisi konan 10 hastanın 8’inin yıllarca yaşayabilir hale geldiğini ifade etti.
Kanserde artık teşhis yöntemleri çok geliştiğini kaydeden Ünal şöyle konuştu “ Artık temeline iniyoruz. Hem teşhis ediyoruz hem de kanserin çeşidi hangi ilaca duyarlı olabilir, cevap verebilir, bunların temelini söyleyebiliyoruz. İkincisi de, tedavi ediyoruz. Eskiden olduğu gibi kanserli bir hasta 3 ayda veya bir yılda ölecek diye bir şey yok. Kanser artık tedavi ediliyor. Kanser teşhisi konan 10 hastanın 8’i yıllarca yaşayabiliyor. Lösemili hastalar artık 3 ayda, bir yılda ölmüyor. Bunlar kök hücre tedavileriyle, kemik iliği nakilleriyle çok daha iyi tedavi edilebiliyorlar. Sağlık altyapısı olarak ülkemiz dünya ile ölçülebilecek konuma gelmiştir. Türkiye’de şu anda 61 tane hematolojik kanserlerin tedavi edildiği merkez bulunuyor. Sağlık turizmi olarak öncelikle Orta Asya ve Türki Cumhuriyetlerden gelen hastalarımız çok. İkincisi bize yakın olan Arap ülkelerinden hastalar geliyor. Temelde ise hastalarımızın çoğu Türk ama Avrupa’da yaşıyorlar. Yani Avrupa’da değil Türkiye’de tedaviyi tercih ediyorlar.”


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi, Deneysel Hematoloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, Türkiye’nin hematoloji alanında artık uluslararası bir oyuncu durumuna yükseldiğini söyledi.


Son yıllarda kemik iliği naklinin üç binleri geçtiğini ve Avrupa’da üçüncü sırada bulunduklarını kaydeden İlhan, bu nakillerin yüzde 10’dan fazlasının da yabancılardan oluştuğunu kaydetti.
Yıllardır özellikle kan hastalıklarında tedavi yaptıklarını ama bir kısmında istedikleri sonuçları alamadıklarını belirten İlhan “ Bu noktada kullandığımız ilaçlarda veya dozlarında değişiklik yapmak gerekir mi? Kanda trombasit dediğimiz maddeyi yükselten ilacı Türkiye’de 50 miligram olarak kullanıyoruz, Japonya’da ise 25 miligramdır. Bu ilaç niye Japonya’da düşük dozda etkili olurken Türkiye’de yüksek doz kullanmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Bir ilaç keşfinin bir milyar dolardan fazla para gerektirdiğini anlatan İlhan şöyle konuştu: "Büyük masraf ama Türkiye’nin de kendisine yönelik ilaçları yapması lazım. TÜBİTAK nihayet kanser tedavisinde yenilikler adı altında bir çağrı yaptı. Bir tanesi hücresel tedavidir. Buna 50’den fazla proje başvurdu. 10’dan fazlası ise 2 milyon 500 bin lira desteğe layık bulundu. Bu da gösteriyor ki, Türkiye artık kendi ayaklarının üzerinde durarak kendisine ait tedavi yapması lazımdır. Kanser ilaçlarını üretmek gerekiyor. Çok yüksek miktarlarda yurtdışına ödeme yapıyoruz. Yabancılar kendi genetik özelliklerine göre ilaçlar yapıyorlar. Biz de bu ilaçları Türkiye’de kullanıyoruz. Amerika’daki veya Avrupa’dakilerle genetik yapımız aynı değildir. O zaman kendi mutfağımızda kendi araştırmamızı yapmamız lazım. Deneysel Hematoloji Derneği olarak Türkiye’ye özgü araştırmaların yapılması için çalışıyoruz. TÜBİTAK hem hücre tedavisinde hem kök hücrede hem de ilaç gelişmesinde destekler sağlanıyor. Sağlık otoritesi böylece Türk halkı yanında dünya sağlık turizmi için adım atmıştır. Bu kongrede enine boyuna tartışılan konular Sağlık otoritesine sunulacaktır. Avrupa Hematoloji Birliği’nde Türk hematologlar yönetim kadrosundadır. Kök hücre nakillerini denetleyen Ceysi adını verdiğimiz bağımsız kuruluşun Türkiye Başkanı olarak yurt dışında denetleme yapma durumuna geldik.”

19.4.2014 - 14309

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]