Aşırı Sıcaklar Erken Doğum Riskini Arttırıyor

Aşırı sıcaklar erken doğum riskini arttırıyor Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Alyan: "İlk semptomlar dikkate alınmazsa, güneş altında kalınmaya devam edilirse, aşırı su ve tuz kaybı nedeni ile vücutta sıvı tuz dengesi bozulması ölüme bile neden olabilir"DİYARBAKIR - Son günlerde,...

Aşırı sıcaklar erken doğum riskini arttırıyor Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Alyan: "İlk semptomlar dikkate alınmazsa, güneş altında kalınmaya devam edilirse, aşırı su ve tuz kaybı nedeni ile vücutta sıvı tuz dengesi bozulması ölüme bile neden olabilir"

DİYARBAKIR - Son günlerde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, dikkat edilmemesi durumunda ölüme yol açabileceği bildirildi. Türkiye'de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan iller, son günlerde Afrika sıcaklıkları ile baş etmeye çalışıyor. Termometrelerin 60 dereceyi bulduğu bu günlerde uzmanlar, sıcaklıkların insan vücudu üzerindeki etkileri ile ilgili bilgi verdi. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Özel Memorial Dicle Hastanesi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Alyan, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıcaklığın çok yüksek olduğunu söyledi. Sıcak havaların yaşlı ve çocuklar üzerinde çok büyük etkisi olduğuna değinen Doç. Dr. Alyan, "Ama özellikle kalp rahatsızlığı olanların üzerinde daha büyük etki söz konusu. Bizim vücudumuzun yüzde 80'ine yakını sudan oluşuyor. Belli bir denge var vücutta, soğuk veya sıcak havalarda vücudun kendi mekanizması var. Bu ısı dengesi kendi içinde bunu regüle etmeye çalışıyor. Özellikle hipertansiyonlu, kalp yetmezliği veya kalp damar tıkanıklığı olan hastalarda bu sıvı kaybına bağlı olarak damarlarda aşırı bir genişleme oluşur. Sıvı kaybına bağlı olarak da kalbin üzerine bir yük oluşur. Bu ısı regülasyonu sağlanmazsa daha ciddi sorunlarda oluşabilir. İlk başta halsizlik, yorgunluk kaslarda kramp şeklinde başlar, bilinç kaybına kadar ilerleyen sıkıntılar oluşur. Yürüyüş öneriyoruz ama akşamüstü veya sabahın ilk saatlerinde yürüyüş yapılabilir. Çok ciddi bir kalp yetmezliği yoksa sıvı tüketiminin arttırılması öneriliyor. İlaç dozlarının ayarlanması gerekiyor. Soğuk ortamlarda bulunulması, özellikle güneş altında çalışanlar, sık sık sıvı tüketmeli. İlk başlangıç semptomları dikkate alınmazsa, güneş altında kalınmaya devam edilirse, aşırı su ve tuz kaybı nedeni ile vücutta sıvı tuz dengesi bozulması ölüme bile neden olabilir. Özellikle şok tablosu gelişip ölümle sonuçlanabilir" dedi. (YRT-AKK-Y)

30.6.2017 - 27804

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]