Aşırı Su Tüketimi Zehirlenmeye Yol Açabilir!

İhtiyacımızdan fazla suyu tüketmememiz gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Olcay Ş. Emel su tüketimi hakkında bilgi verdi...

Aşırı Su Tüketimi Zehirlenmeye Yol Açabilir!

Su hayatımızın temel maddesidir. Vücut ağırlığımızın % 65'i sudan ibarettir. Bu nedenle su dengesinin korunması hayati önem taşımaktadır. İhtiyacımızdan fazla, atabileceğimizden fazla sıvı tüketimi su zehirlenmesi diye adlandırılan öldürücü olabilen klinik duruma sebep olur.

Su zehirlenmeleri ölümle sonuçlanabilir

Su zehirlenmesinin temel nedeni kanda gereğinden fazla su ve gereğinden az sodyum olmasıdır. Bu durumda baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, kusma, sık idrara çıkma, şuur bulanıklığı ve hatta ölüm görülebilmektedir.

Sağlıklı bir böbrek alınan fazla suyu hızla idrar şeklinde vücudumuzdan uzaklaştırır. Ama aşırı miktarda ve çok kısa sürede gerçekleşen su alımı söz konusuysa atımda biraz gecikme söz konusu olabilir. Bu da fazla su, az tuz gibi sağlıksız bir durum yaratır.

Beyin ve kafatası şişer

Fazla su alımı sonucu hücreler adeta balon gibi şişer. Beyin hücreleri de bu olaydan etkilenerek adeta beynimiz şişer ve kafatası şişemediği için beyin basınç altında kalır buda su zehirlenmesi tablosunun temel nedenidir.

Sağlıklı böbrek saatte 800-1000 mililitre suyu atma kapasitesindedir. Ama kişi ciddi stres altındaysa hipotalamus tarafından uyarılan hipofizden salgılanan vazopressin hormonu bu miktarın 100 mililitreye kadar inmesine neden olur. Maraton atletlerinde olduğu gibi stres altında aşırı sıvı alımı söz konusuysa su zehirlenmesi olayı daha kolay gelişebilmektedir.

Fazla su kalbe de yük!

İhtiyacımızdan fazla su alımı ayrıca kalp içinde yük teşkil eder. Kalp alınan bu suyu pompalayıp böbreklere göndermek zorundadır. Ayrıca böbreklerde bu su atımıyla uğraşırken zarar görebilmektedir. Bunu aşırı spor yaparken doğan ortopedik zararlara benzetebiliriz.

Suyu ne kadar tüketmeliyiz?

Dolayısıyla azı da zarar çoğu da zarar olan suyu ne kadar tüketmeliyiz? Bunun tek cevabı yoktur. Çünkü hava şartları, yaptığımız egzersiz ve benzeri durumlarda ihtiyacımız olan su miktarı değişmektedir. İdrar rengimiz açıksa yeterli su içmişizdir, idrar rengi koyu sarıysa az su içmişizdir denilebilir. Ama unutulmamalı ki yediğimiz besinler, içtiğimiz vitaminler idrar rengini boyayabilir.

Yaşlılarda durum daha da trajiktir. Zaten yaşlılarda sınırlı böbrek, beyin ve kalp kapasiteleri vardır. Bu grup özellikle sıvı tüketiminde kesinlikle aşırıya kaçmamalıdır. Su zehirlenmesi olasılığı bu grupta daha fazladır.

İhtiyacımızdan fazlasını tüketmek her olayda olduğu gibi su içmekte de zararlı olduğunu unutmamalıyız.

10.4.2015 - 17236

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme

 

[Hata Bildir]