Aşırı Tüylenme Yumurtalık Hastalığına İşaret Edebilir"

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Doç. Dr. Güneş Gür Aksoy, aşırı tüylenmeye yol açan hastalığın yüzde 75-80 oranında Polikistik Over hastalığı olduğunu ve hastalarda sıklıkla aşırı tüylenme, akne, ve/veya erkek tipi saç seyrelmesi, adet düzensizlikleri ve hormon düzeylerinde artış...

Aşırı Tüylenme Yumurtalık Hastalığına İşaret Edebilir
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Doç. Dr. Güneş Gür Aksoy, aşırı tüylenmeye yol açan hastalığın yüzde 75-80 oranında Polikistik Over hastalığı olduğunu ve hastalarda sıklıkla aşırı tüylenme, akne, ve/veya erkek tipi saç seyrelmesi, adet düzensizlikleri ve hormon düzeylerinde artış görülebileceğini belirtti.

Aksoy, yaptığı açıklamada, aşırı tüylenmenin (Hirsutism), kadınlarda görülen, erkek tipinde kıllanma artışı olduğunu ve kadınların yüzde 5-10'unda görüldüğünü kaydederek, özellikle yüz bölgesindeki aşırı tüylenmenin, kadınlarda özbenlik değerini düşüren, ciddi bir emosyonel stres kaynağı olduğuna değindi.

Hirsutizmin sıklıkla altta yatan hormonal bir bozukluğa işaret ettiğine ve nedenlerinin araştırılması gerektiğine dikkati çeken Aksoy, şu bilgileri paylaştı:

"Kıllar iki tiptir. Ergenlikten önce görülen kıllar ince, yumuşak, renksiz ve kısa olan 'vellus' dediğimiz ayva tüyleridir. Ergenlikle birlikte erkek tipi hormonların (androjenlerin) etkisiyle cinsiyete göre farklı bölgelerdeki kıllar 'terminal kıl' dediğimiz kalın, renkli, uzun kıllara dönüşür. Normalde kadınlarda yüzde, göğüste, karında, sırtta, sakallarda, omuzlarda, üst karın bölgesinde kalın, siyah renkli terminal kıl görülmez. Ancak erkeklik hormonları kişide çok yüksekse ya da kıl köklerinde erkeklik hormonlarına karşı aşırı bir hassasiyet varsa kadınlarda bu bölgelerde, erkek tipinde kıllanma görülür. Dolayısıyla kıllanma artışı, altta yatan hormonal bozukluğun ilk ve tek göstergesi olabilir."

"Düzenli hormon analizi ve ultrasonografik incelemelerle takip etmek gerekir"

Doç. Dr. Güneş Gür Aksoy, aşırı tüylenmenin altında yatan bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Aşırı tüylenmeye yol açan hastalık yüzde 75-80 oranında Polikistik Over hastalığıdır. Bunun dışında hormonal bozuklara yol açabilen tümörler ve hormon hastalıkları da neden olabilir. Nadiren altta yatan bir sebep bulunmaksızın da aşırı tüylenme gelişebilir. Polikistik Over hastalığı, üreme çağındaki kadınları en sık etkileyen hormonal bozukluktur. Bu hastaların tanısında dermatologlar anahtar rol oynarlar çünkü bu hastalarda sıklıkla aşırı tüylenme, akne, ve/veya androjenik alopesi (erkek tipi saç seyrelmesi), adet düzensizlikleri ve hormon düzeylerinde artış görülebilir."

Polikistik Over hastalığı tanısının hemen her zaman, kan tahlilleri ve yumurtalıkların adet döneminde yapılacak ultrason incelemesiyle konulduğunu ifade eden Aksoy, Polikistik Over hastalığında hastalarda insülin direnci, kan yağlarında yükseklik, hipertansiyon, uyku apnesi, endometriyum kanseri veya psikiyatrik bozukluklar görülebileceğini ve doğru tedavi ile bu bulguların da kontrol altına alınabileceğini anlattı.

Akso, hastalığının fark edilmesi konusunda şunları kaydetti:

"Özellikle yüz bölgesi, göğüs civarı karın bölgesinde geç başlangıçlı, hızlı ilerleyen kıllanma artışı görüldüğünde beraberinde adet düzensizliği, akne olduğunda mutlaka bir dermatologa başvurmak gerekir.

Polikistik Over Hastalığı tanısı konulduktan sonra dermatoloji uzmanı, kadın doğum uzmanı ya da endokrin uzmanı değerlendirerek birlikte ya da tek başına hastalığı tedavi edebilir. Tedavi uzun sürelidir ve sabırlı olmayı gerektirir. Düzenli hormon analizi ve ultrasonografik incelemelerle takip etmek gerekir."

7.11.2017 - 29759

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]