Astronotlarda, Savaş Pilotlarında Bile Uygulanabiliyor

Güvenli ve mükemmel düzeyindeki sonuçlarıyla, çağın en gelişmiş yöntemi olan "ilasik laser" yöntemi ile gözlük kullanmak tarihe karışıyor.

Astronotlarda,  Savaş Pilotlarında Bile Uygulanabiliyor

NİVGÖZ'de "ilasik" lazer yöntemiyle gözlük kullanmaya son

Gelişmiş bir laser tekniği olan yöntemin insanların gözlüğe bağımlı kalmadan bir yaşam sürdürmelerine olanak tanıdığını belirten NİVGÖZ Hastanesi uzmanlarından Op.Dr. İbrahim Taşkın, "İlasik, ABD'de NASA çalışanları ve savaş pilotlarında bile kullanma izni olan bir yöntemdir. Bu da, astronotlar ve savaş pilotları gibi çok iyi görmeyi gerektiren ve ağır şartlarda çalışan insanlarda bile uygulanabilen yöntemin güvenilirliğinin göstergesidir." dedi.


Göz kusurlarının belirtileri

Gerek yaptığı cerrahi müdahalelerin çeşitliliği gerekse teknolojik alt yapı ve hekim kadrosu yönünden bölge lideri konumunda olan NİV GÖZ uzmanlarından Op.Dr.İbrahim Taşkın, göz kusurları ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi. Uzaktaki cisimleri net olarak görememeye "miyopi", denildiğini belirten Taşkın, "hipermetropi"de tam tersi bir durum söz konusu olduğunu, "astigmatisma"da ise cisimlerin hem uzakta hem de yakında bulanık görüldüğünü kaydetti.


Taşkın, yaşa göre değişmekle birlikte miyopi ve hipermetropide, bulanık görme, baş ağrısı; astigmatizmada ise kitap okurken göz sulanması, TV'yi yakından izleme, sınıftaki tahtada yakını görememe gibi belirtiler olabileceğini söyledi.


En üstün yöntem

NİVGÖZ'de bu hastalıkların tedavilerinin yapıldığı yöntemleri anlatan Op.Dr.İbrahim Taşkın, "Refraksiyon kusurları olarak adlandırdığımız bu kusurların tedavisinde en üstün yöntem 'excimer laser' yöntemidir. Excimer laser yöntemleri içinde ise bıçaksız laser olarak da bilinen "ilasik" yöntemi gelişmiş bir laser tekniği olup bıçaksız kişiye özel bir tedavi yöntemidir." dedi.


Çok az merkezde yapılıyor

Ülkemizde çok az merkezde ilasik yöntemi ile excimer laser yapılabildiğini vurgulayan Op.Dr.İbrahim Taşkın,"Bu tedavide mekanik keratomlar kullanılmamaktadır. Ayrıca CustomVue yöntemi ile insan gözündeki normal muayenelerle tespit edilemeyen aberasyonlar özel bir aletle tespit edilmekte ve tedavi nomogramı oluşturulmaktadır. Bu da halk arasında 'kartal görüş' olarak adlandırılan daha net bir görüş sağlamaktadır."diye konuştu.


Her hasta laserle tedavi edilir mi?

Op. Dr. İbrahim Taşkın, her hastanın laserle tedavi olmasının mümkün olmadığını, keratokonus, glokom, keratitler, üveitler gibi gözün değişik hastalıkları nedeniyle ya da bazan yüksek gözlük numarası yüzünden laser tedavisi uygulanamadığını bildirdi. Taşkın, "Özellikle -8–10 derecenin üzerindeki miyoplar, +6-8 derecenin üstündeki hipermetroplar ve 6 derecenin üzerindeki astigmatları laserle tam düzeltmek mümkün olamamaktadır. Ancak, NİVGÖZ sahip olduğu teknoloji ve hekim kadrosu ile tüm güncel cerrahi yöntemleri uygulayabilmektedir. Özellikle yüksek miyoplarda -25 dereceye kadar fakik göz içi lensi ile tedavi mümkün olmaktadır. Bu tedavi NİVGÖZ 'de başarı ile uygulanmaktadır. "ifadelerini kullandı.


Mükemmel sonuç veriyor

Op.Dr.İbrahim Taşkın, bu yöntemlerde kullanılan cihazların çok pahalı oluşu yüzünden ülkemizde ve dünyada bir çok merkezde halen klasik tedavi yöntemlerinin sürdüğünü ancak dört yıl önce intralase cihazının en üst modelini hizmete sunan NİVGÖZ'de "klasik lasik" tedavisinin özel durumlar dışında kullanılmadığını belirterek"Çünkü intralasik veya ilasik çok daha güvenli ve mükemmele yakın sonuç vermektedir" dedi.

26.8.2015 - 18633

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]