Aşure Anne Sütünü Artırıyor

Çeşitli besin öğeleri ile zenginleştiren aşure tatlısı emziren anneler için çok faydalı.

Aşure Anne Sütünü Artırıyor
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Sunay Kütük, tamamen bitkisel kaynaklı protein içeriğine sahip aşurenin, emziren annelerin yeterli besin ögelerini almasını sağlayarak, sütünü artırdığını söyledi. 


Kütük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok faydaları olan aşurenin  çeşitli tahıllar, kuru ve yaş meyveler, kuru baklagiller, yağlı tohum çeşitleri içeren zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip olduğunu söyledi.

Aşurenin imkanlar dahilinde 7 ile 15 çeşit arasında malzeme ile hazırlanabileceğine dikkati çeken Kütük, başta çocuklar olmak üzere enerji gereksinimi fazla olan bireyler önemli bir besin kaynağı olduğunu vurguladı. 

Aşureyi kilo problemi ve kronik hastalığı olan kişilerin, diyetisyenlerinin  önerdiği miktarlarda tüketmesi gerektiğini belirten Kütük, "Tahıl, kurubaklagil ve meyveler ile hazırladığımız aşure hayvansal yağ ve kolesterol içermez. Aşurenin içinde bulunan buğday zihin yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir, aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Fasülye, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından iyi bir dengeleyicidir. Nohut içerdiği potasyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi minerallerden zengin iyi bir posa kaynağıdır. Bu nedenle kalp hastaları için yararlı bir tatlı olarak değerlendirilir " şeklinde konuştu.

Emziren annelere aşure önerisi

Aşurenin içine katılan fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumların omega-3 başta olmak üzere demir, kalsiyum, E ve B vitaminlerini içerdiğine işaret eden Kütük, şöyle devam etti: 

"Tamamen bitkisel kaynaklı protein içeriği olan aşure, emziren annelerin yeterli besin ögelerini almasını ve bu sayede de anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Aşurenin kendi içeriğinde bulunan malzemelerin yanı sıra üzerini süslemekte kullandığımız portakal, nar gibi meyvelerde C vitamini ve antioksidanları içerdiği için kanser önleyici etkiye de sahiptir. Aşurenin 1 porsiyonu besin değeri açısından 350-400 kalori enerjiye sahiptir. Yüksek kaloriye sahip olduğu için dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. " - Kayseri

13.11.2013 - 13402

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]