Atatürk Havalimanı'nda 'Zika Virüsü' Alarmı

Atatürk Havalimanı'nda Zika virüsünün görüldüğü ülkelere seyahat eden Türk yolcular Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından bilgilendiriliyor.

Atatürk Havalimanı'nda 'Zika Virüsü' Alarmı

Atatürk Havalimanı'ndan Orta ve Güney Amerika'ya seyahat edecek yolcular için zika virüsü alarmı verildi. Seyahat öncesi uçağın kapısına giden Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, yolcuları zika virüsü hakkında bilgilendirdi. Yoculara özellikle hamilelerin virüs konusunda tedbirli olması gerektiği aktarıldı.

UÇAK KAPISINA STANT

Atatürk Havalimanı'nda zika virüsüyle ilgili yolcular bilgilendirildi. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, zika virüsünün görüldüğü Orta ve Güney Amerika'ya seyahat eden yolcular için çalışma başlattı. Uçağın kapısına stant yerleştiren ekipler, ellerindeki broşürlerle Türk yolcuları bilgilendiriyor.

BROŞÜR DAĞITILDI

Uçağa binmeden önce dağıtılan broşürde 'Zika virüsü nedir?', 'Bulaşma yolları nelerdir?', 'Nasıl korunabiliriz?', 'Seyahat dönüşü öneriler?' gibi sorulara cevaplar veriliyor.


BAŞTABİP YOLCULARI BİZZAT BİLGİLENDİRDİ

Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak, yolcuların uçağa binmeden önce yanlarına giderek bizzat bilgilendirdi. Riskleri anlatan Kavak, tedbirleri almaları gerektiğini aktardı.

Özellikle Orta ve Güney Amerika'da endemiye yol açtığını deklare ettiklerini belirten Aykut Yener Kavak, 1 Şubat'ta Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bunun bir halk sağlığı acil durumu olduğunu duyurduğunu aktardı. Sağlık Bakanlığı'nın 8 Şubat'ta yapılan bilim kurulunda çeşitli kararlar alındığını, havalimanında da bu kapsamda tedbirler aldıklarını kaydeden Kavak, "Özellikle o bölgeye seyahat eden uçakların körüklerine giderek bizim ülkemizden giden vatandaşları bilgilendiriyoruz. Stantlar kurarak orada bastırdığımız broşürleri yolcularımıza dağıtıyoruz." dedi.


KÜÇÜK KAFALI BEBEK DOĞUMLARINA YOL AÇIYOR

Yolculara sinekle temas etmemeleri konusunda uyaran Kavak, "Enfekte ettikten sonra 2-7 günde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. Bu nedenle cibinlik, kıyafetlerin uzun kollu koruyucu kıyafetler tercih edilmeli ve sinek kovucu kullanmalarını öneriyoruz. Bizim en büyük önerilerimiz giden gebe ya da o bölgeye gittikten sonra gebe olduğunu öğrenen kişilere oluyor. Onların mutlaka tedbirlerini almaları gerekiyor. Bunun yol açtığı şey doğumlarda mikrosefali' dediğimiz küçük kafalı bebek doğumlarına yol açıyor. Onun için en büyük risk gebelerdir." diye konuştu.

MAYIS 2015'TE BREZİLYA'DA SALGIN BAŞLADI

Mayıs 2015'te Brezilya'da başlayan salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı. İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, Aedes türü sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. Virüsün ateş, kas ve baş ağrısı, kusma, yorgunluk, deri döküntüleri ile gözlerde kızarıklık gibi belirtiler gösterirken Zika virüsü dünyada daha çok Tropikal Afrika, Pasifik Adaları, Güneydoğu Asya, Orta ve Güney Amerika'da görülüyor. Aedes sivrisinek türünün taşıdığı Zika virüsünün, bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen bir tür hastalık olan Guillain-Barre sendromuna yol açabileceği de bildirildi. Riskli bölgelere gidin Türk vatandaşlarına yüz yüze bilgilendirme yapan yetkililer, yolculara broşür veriyor.

10.3.2016 - 20305

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]