Atlas Kırığı Ameliyatında Yeni Yöntem

Kafatası ile boyunu birbirine bağlayan bölgede kalan atlas adı verilen kemikteki kırık yeni bir yöntemle onarılabiliyor.

Atlas Kırığı Ameliyatında Yeni Yöntem

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Keskil, kafatası ile boyunu birbirine bağlayan bölgede atlas adı verilen kemikteki kırığın dünyada ikinci, Türkiye'de ise ilk kez yeni bir yöntemle yapılan ameliyatla onarıldığını söyledi.

Prof. Dr. Keskil, gazetecilere yaptığı açıklamada, İnsanların baş hareketlerini yapmasını sağlayan esas yapının boyun ile kafayı birbirine bağlayan bölgedeki atlas denilen kemik olduğunu ifade etti.

Özellikle son yıllarda çok hızlı araçlarla yapılan trafik kazalarında bu bölgedeki kırıkları daha çok görmeye başladıklarını belirten Keskil, şöyle devam etti:

"Bunun aslında iki nedeni var, birincisi dediğimiz gibi kazaların çok hızlı araçlarla olması ikinci nedeni ise insanların ölmeden iyi bir sağlık sistemi sayesinde, ambulansla hemen hastaneye ulaştırılması, işte bu süreçte atlas dediğimiz kemikteki kırık ile ilgili bir takım tedavi yöntemlerimiz var. Eskiden insanın kafatasını vücuduna sabitleyen bir takım demirler takılır, tabiri caizse boynu alçıya alırdık. İnsanın kolu kırıldığı zaman bunun iyileşmesini alçı ile sağlıyoruz ama boyun alçıya alınabilecek bir yer değil. Nefes borusu ve büyük damarlar buradan geçiyor o yüzden bu bölgeyi bir bakıma sabitleyerek iyileşmesini sağlardık. Bunun kötü yanı ise aylarca insanın başında büyük bir demir halkayla gezdiğini düşünün, bununla yaşamak çok zor bir şey. İşinize gitme şansınız yok, evde bile hayatınız, hayat değil. Bu yüzden son yıllarda bir takım gelişmiş merkezlerde ve iyi cerrahların elinde biz bu bölgeye, yani atlas bölgesine ameliyatlar yapar olduk. Bölgeye konulan bir takım vidalarla bu kemikleri kafatasına veya boyundaki kemikleri birbirine sabitleme gibi tarif edilebilecek bir takım ameliyatlar yapıyoruz. Ama bu yöntemlerle de hastanın hareketleri kısıtlanmış oluyor. "

Dünya'da ikinci, Türkiye'de ise ilk kez Kırıkkale'de

Keskil, 6 Nisan'da geçirdiği trafik kazasının ardından Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan evli ve 3 çocuk annesi Gülfidan Öztürk'ün boyun kemiğindeki kırığı dünyada ikinci Türkiye'de ise ilk kez yapılan bir ameliyatla onardıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Keskil, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan ameliyatın öncekilerden farkının ise C1 denilen, yani boynun en üstünde bulunan halka şeklindeki boyun kemiğinin direkt olarak onarılması olduğunu bildirdi.

Halka şeklindeki kemiğin içine özel çektirici bir vida koyarak kemiğin kırık parçalarını birbirine bağladıklarını belirten Keskil, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kemik tek başına sabitlendiği için her türlü hareketi yapabiliyor. Biz hastayı ameliyattan birkaç gün sonra evine gönderdik. Normal hayatını sürdürebildi. Herhangi bir yerine alçı, veya boyunluk gibi bir kısıtlama da yapmak gerekmedi. Bu ameliyatın biz dünyada daha önceden hiç yapılmadığını düşündük, daha sonra literatür taraması yaptık ve gördük ki geçen yıl Kore'de böyle bir ameliyatı yapmışlar. Dünya'da ikinci, Türkiye'de ise ilk kez Kırıkkale'de yapılmış oldu. Bu ameliyatın birinci avantajı tek bir vida ile yapılması, ikincisi ise hastayı normal yaşamına hemen döndürebilmemiz. "

Gülfidan Öztürk ise geçirdiği trafik kazasının ardından yaşamasının mucize olduğunu belirterek, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kendisine yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Ameliyatı yapan Prof. Dr. Semih Keskil ve ekibine teşekkür eden Öztürk, kazanın ardından felç kalma ihtimalinin bulunduğunu ancak başarılı bir operasyonla hayata yeniden döndüğünü kaydetti.

 

3.12.2013 - 13499İlgili Diğer Yazılar
Kemik Düşmanı, Çay ve Kahve
Kemik Düşmanı, Çay ve Kahve
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]