Ayağını Kaybeden Hastadan "Diyabet" Uyarısı

Sağ ayağını ve sol ayak başparmağını 5 ameliyat sonrası kaybeden Aydın Süzer, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hazırladığı kamu spotunda "diyabet" uyarısında bulundu.

Sağ ayağını ve sol ayak başparmağını 5 ameliyat sonrası kaybeden Aydın Süzer, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hazırladığı kamu spotunda "diyabet " uyarısında bulundu. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde diyabet hastalığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla kamu spotu filmi çekme projesi hazırlandı.

Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından çekilen kamu spotunda hastanedeki tedavisi sırasında sağ ayağını ve sol ayak başparmağını kaybeden Aydın Süzer rol aldı. Kamu spotu, 14 Kasım Diyabet Günü öncesinde sosyal medyada yayımlanmaya başlandı.

"Ben bacağımı kaybettim, onlar kaybetmesin "

Geçirdiği ameliyatlar öncesinde garsonluk yapan 2 çocuk babası 52 yaşındaki Aydın Süzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amacının başka insanların hayatını kurtarmak olduğunu söyledi. Yaklaşık 10 yıldır diyabet hastası olduğunu ancak gıda tüketimine ve yaşam biçimine dikkat etmediğini belirten Süzer, "Diyabet hastasıydım 10 yıldır ama ilaçlarımı kullanmadım, doktora gitmedim. Kendime dikkat etmedim.

5 yıl önce doktora gittiğimde damar tıkanıklığı teşhisi konuldu. Önce sağ ayak parmaklarım kesildi. Acılara dayanamadım, 24 saat ağlıyordum. Sonunda sağ bacağımı dizin altından kestiler. Sol ayağımda da çürüme başlayınca sol başparmağım kesildi. Bir yıldır hastanelerdeyim. Elim, kolum bağlı. 5 ameliyat geçirdim, ayağımı da parmaklarımı da kaybettim. " diye konuştu.

Süzer, diyabetin önemsenmesi gereken bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim başıma geldi, kimsenin başına gelmesin. Diyabet hastaları yemelerine, içmelerine dikkat etsin. Ben her şeyi yiyordum. O yüzden başıma bu işler geldi. Sağlıklı beslensinler, ilaçlarını zamanında alsınlar. Benim gibi aksatmasınlar yoksa bacaklarını kaybederler. Ben sonumun böyle olacağını bilseydim devam etmezdim. 'Bana bir şey olmaz' düşüncesi çok kötü. Bacağım kesilmeseydi çalışmaya devam ederdim. "

Süzer, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisinin sürdüğünü, biraz iyileşince protez takılacağını dile getirdi.

Aydın Süzer'in eşi Sevil Süzer de bacağı kesilmeden önce eşini defalarca uyardığını ancak dinletemediğini, aile olarak büyük sıkıntılar çektiklerini, diyabet hastalarının ve yakınlarının özenli bir hayat sürmesini istediklerini söyledi.

Doktorlar da uyardı

Kamu spotunda hastalıkla ilgili bilgi veren İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yara Merkezi Sorumlusu Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Deniz Uçar da toplumun yüzde 10'unun diyabet hastası olduğunu, bu hastalardan yüzde 20'sinde ayak yaraları bulunduğunu belirtti. Herhangi bir hastalık nedeniyle ayağını kaybedenlerin yarısını diyabet hastalarının oluşturduğunu söyleyen Uçar, hastaların düzenli doktor kontrolünde olmasını, ayaklarını enfeksiyon ve yaralardan korumalarını istedi.

Projenin mimarından yeni çalışmalar

Hastanenin Başhekim Yardımcısı Anestiyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Sema Aktolga da diyabet konusunda hem doktorlardan hem de hastalardan bilgilendirme konusunda yoğun talep geldiğini, bunun üzerine farkındalık çalışması başlattıklarını dile getirdi.

Bir hastanın yaptığı uyarının daha etkili olabileceği düşüncesinden hareket ettiklerini ve kamu spotunu da ayağı kesilmiş hastayla yapma kararı aldıklarını söyleyen Aktolga, bir başka farkındalık çalışmasını da "Şakir Amca'nın Şekeri " adlı çizgi roman kahramanıyla yürüteceklerini anlattı.

Diyabet hastası bir kahramanın yaşadıklarından yola çıkarak anlatılan öykünün toplumun her kesiminde etkili olacağına inandıklarını vurgulayan Aktolga, şöyle konuştu:

"Diyabet, kronik bir hastalık. En önemli konu koruyucu tedavi çünkü koruyucu tedavi diyabetik ayağı yüzde 60 oranında engelliyor. Biz öncelikle bir diyabet okulu çalışması yaptık. Her hafta bir gün diyabet hastası yakınlarına eğitim veriyoruz. Halkın dikkatini çekmek istiyoruz. Şakir Amca adlı çizgi roman kahramanını da tanıtmak istiyoruz. "

28.10.2018 - 36140

İlgili Diğer Yazılar
Elma sirkesinin faydaları nedir? Elma sirkesi neye iyi gelir?
Elma sirkesinin faydaları nedir? Elma sirkesi neye iyi gelir?
İdrara Çok Çıkıyorsanız Dikkat !
İdrara Çok Çıkıyorsanız Dikkat !
Toplumun Tip 1 Diyabetlilere Karşı Bakışının Değişmesi Lazım"
Toplumun Tip 1 Diyabetlilere Karşı Bakışının Değişmesi Lazım"
Diyabet Özellikle Kadınlarda Kanser Riskini Arttırabilir
Diyabet Özellikle Kadınlarda Kanser Riskini Arttırabilir
Böbrek ve Şeker Hastalarına Yaz Uyarısı
Böbrek ve Şeker Hastalarına Yaz Uyarısı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]