Ayar, Göz Alerjilerine Karşı Uyardı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bahar mevsiminde yaşanan göz alerjilerine karşı uyardı.

Ayar, Göz Alerjilerine Karşı Uyardı
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bahar mevsiminde yaşanan göz alerjilerine karşı uyardı.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi müdür yardımcısı göz hastalıkları uzmanı Yrd.Doç.Dr. Orhan Ayar, bahar mevsiminde yaşanan göz alerjilerine karşı uyardı. Ayar, "Göz alerjenlere karşı korunacak şekilde kapalı olmadığı için allerjik reaksiyonun sık görüldüğü bir organdır. Allerjik konjonktivit gözün en sık rastlanan allerjik hastalığıdır. Göz kapağının iç yüzeyini ve göz yuvarlağının dış kısmını örten konjonktiva adı verilen zarın alerjenlere bağlı oluşan iltihabıdır. Nedeni dışarıdan gelen alerjenlerin göz kapağının iç yüzünde bulunan allerjik reaksiyona sebep olan salgı hücrelerini (mast hücreleri) uyarmasıdır. Allerjik konjonktivit mevsimsel ve yıl boyu süren olmak üzere iki tiptir. Mevsimsel allerjik konjonktivit ilkbaharda başlar, en sık neden çayır otu polenleridir, polen mevsimi bittiğinde kendiliğinden düzelir, sıklıkla burun allerjisi ile birliktedir (Allerjik rinokonjoktivit). Özellikle bölgemizde çok sayıda tanımlanamamış allerjen bulunduğu için sıklığı diğer bölgelerden daha fazla gibi görünmektedir. Yılboyu süren allerjik konjuktivitte ise şikayetler tüm yıl boyunca devam eder, mevsimsel değişiklik göstermez. Allerjik konjonktivitte gözlerde yanma, kaşıntı, sulanma ve çapak oluşumu görülebilir. Bunların yanında konjonktival ödem, sulu akıntı, yanma hissi ve ışık hassasiyeti ile birlikte alt ve üst göz kapaklarında şişme de gözükebilir. Göz alerjisinin tedavisinde öncelikle dikkat edilmesi gereken alerjenden ve tahriş edicilerden sakınmadır. Güneş ışığından korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bunun dışında gerektiğinde uzun süreli koruyucu göz damlaları, daha şiddetli durumlarda kısa süreli steroid (kortizon) damlaları kullanılabilir" dedi.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi müdür yardımcısı göz hastalıkları uzmanı Yrd.Doç.Dr. Orhan Ayar şöyle devam etti:

"Allerjik konjonktivit özellikle bahar aylarında sıklığı artan bir göz rahatsızlığıdır. Hastalarda rahatsız edici yakınmalara ve bazen daha ciddi göz rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Özellikle alerjik bünyesi olan kişilerde ve çocuklarda alerjik konjonktivite de yatkınlık gözükmektedir. Hastalığın en önemli belirtisi kaşıntı olmakla birlikte günlük hayatı olumsuz etkileyen birçok şikayete neden olmaktadır. Ayrıca özellikle çocuklarda kaşıntı önlenmediğinde kirli eller ile sürekli ovuşturulan gözlerde enfeksiyon gelişebilmesi de söz konusudur. Kontak lens kullanan hastalarda allerjen maddelerin kontak lense yapışarak daha uzun süre boyunca göze teması alerjik konjonktivit görülme olasılığını bu hasta grubunda artırmaktadır. Özellikle genç yaşlarda sürekli göz ovuşturulması yine önemli bir kornea rahatsızlığı olan keratokonus sıklığını artırmaktadır. Dolayısıyla bu şikayetlere sahip hastaların mutlaka göz muayenesinden geçerek uygun tedavi alması gerekmektedir. Öneri ile ya da göz muayenesi yapılmadan bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanılması ise gözleri rahatlatabilmekle birlikte ilerde çok daha ciddi, kalıcı göz sorunlarına neden olabilmektedir." - ZONGULDAK

2.3.2017 1 - 26087

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]