Azeri Çocuğa Türkiye'de İkinci Hayat

Kronik böbrek yetmezliği hastası Azerbaycanlı 12 yaşındaki Javid Axunolov, Türkiye'de annesinden gerçekleştirilen nakille sağlığına kavuştu.

Azeri Çocuğa Türkiye'de İkinci Hayat
Kronik böbrek yetmezliği hastası Azerbaycanlı 12 yaşındaki Javid Axunolov, Türkiye'de annesinden gerçekleştirilen nakille sağlığına kavuştu. 8 yılda iki kez nakil olan küçük çocuk, "Enfeksiyon riski nedeniyle hiç okula gidemedim. Ülkeme dönünce ilk kez okula gideceğim " dedi.

Azerbaycan'da yaşayan Elnur Axunolov ve Xeyale Axunolova çiftinin 3 çocuğunun en büyüğü olan Javid Axunolov'a 4 yaşında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Küçük çocuk 2 yıllık ilaç tedavisinin ardından 6 yaşında dedesinden nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu. Javid Axunolov'un 5 sene sonra yeniden böbrek yetmezliği şikayetleri başladı. Yapılan tetkikler sonrası nakledilen böbreğin işlevini kaybettiği belirlendi. Yaklaşık bir yıl diyaliz tedavisi gören küçük çocuğun imdadına koşan bu kez en yakını yani annesi Xeyale Axunolova oldu. Javid Axunolov'un diyaliz tedavisi görmesine dayanamayan anne, böbreğini oğluna bağışlama karar verdi. Küçük çocuğun ameliyatı, Azeri kaynaklı Nargis Vakfı desteğiyle Prof. Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi tarafından İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir'de gerçekleştirildi.

ANNE AXUNOLOVA: EVLADIM İYİ OLDUKÇA BEN DE İYİ OLACAĞIM


İki saatlik bir operasyon ile anneden alınan böbrek küçük Axunolov'a nakledildi. 'Her anne evladı için bu fedakarlığı yapar' diyen Xeyale Axunolova, "Babasının ve benim kan grubumuz uygundu. 'Annesi olarak böbreğimi verirsem bir daha sorun yaşamaz' diye düşündüm ve böbreğimi bağışladım. Kendisi öyle düşündü, 'Anneciğim senin böbreğin sayesinde ömrümün sonuna kadar iyi olacağım' dedi. İnşallah böbreğim ömrünün sonuna kadar çalışır. Her anne ve baba evladı için böyle bir şey yapar. Şu an gayet iyiyim ve hiçbir sıkıntım yok. Evladım iyi oldukça ben daha iyi olacağım " ifadelerini kullandı.

"ARTIK KARDEŞLERİMLE VAKİT GEÇİRECEĞİM "


Böbreğini bağışladığı için annesine çok teşekkür eden Javid Axunolov, ülkesi Azerbaycan'a döndükten sonra iki kız kardeşiyle vakit geçirmek istediğini söyledi. Hastalığı nedeniyle okula gidemeyen ve eğitimine evde devam etmek zorunda kalan Axunolov, "Artık hastaneye gitmeyeceğim. Kardeşlerimle sinemaya ve parka gitmek, onlarla oyunlar oynamak istiyorum. Enfeksiyon riski nedeniyle okula gidemiyordum. Artık kendimi iyi hissediyorum. O nedenle okula gideceğim. İleride bilgisayar mühendisi olmak istiyorum " diye konuştu.

"YÜZDE 15'İNİ ÇOCUKLAR OLUŞTURUYOR "

Javid Axunolov'un ameliyatını gerçekleştiren İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan ise küçük çocuğun yeniden hayata döndüğünü söyledi. Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, çocuklarda görülen organ yetmezlikleri konusunda ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Javid'in ikinci naklini annesinden gerçekleştirdik. Tekrar hayata döndü. Şu anda gayet sağlıklı. Hem kronik böbrek yetmezliğinden hem de diyalizden kurtuldu. Düzenli kontrollerini mutlaka yaptırması gerekiyor. Kullanması gereken ilaçlar var. Bunları düzenli yaptığı sürece korkmasını gerektirecek bir durum yok. Genel organ yetmezliklerinin yüzde 10 ila 15'ini çocuklar oluşturuyor. Yetişkinlerden farklı olarak çocuklarda böbreklerin gelişim problemleri bağlı olarak kronik böbrek yetmezlikleri görülebiliyor. Kronik böbrek yetmezliğinin geliştiğinde yaşa bakmaksızın en güzel tedavinin organ nakli olduğunu söyleyebiliriz. "

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINA DİKKAT!

Çocukların hastalandıkları zaman kendilerini yeterince ifade edemedikleri için belli birtakım belirtilerin aileleri tarafından dikkatli gözlemlenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Dinçkan, "Aileler sık gelişen idrar yolu enfeksiyonları, idrarın kokması, çocukların çok huzursuz olması ve ağlaması durumunda hemen bir hekime başvurulmalıdır. Yapılacak birtakım tedavilerle belki de böbrek yetmezliğine gitmeyecek süreçlerin önüne geçilebilir. Organ yetmezliğinin önüne geçilemezse organ nakli olmak konusunda ailelerin korkmaması gerekiyor. Artık tıp ve cerrahi yöntemler ilerledi. Çok düşük kilodaki çocuklarımıza bile artık başarılı nakiller yapılabiliyor " diye konuştu.

Türkiye'de çok sayıda çocuğun organ bulunamaması nedeniyle diyalize bağımlı olduğunu belirten Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, "Özellikle karaciğer ve kalp yetmezliği durumlarında zamanında organ bulunamazsa çoğu çocuk hayatını kaybediyor. Bu çocukları yaşatabilmemiz için organ bağışına destek olmalıyız " dedi.

18.5.2019 - 39518

İlgili Diğer Yazılar
Karaciğer yağlanması kalp krizi tetikçisi
Karaciğer yağlanması kalp krizi tetikçisi
Hayat kurtaran nakiller artıyor
Hayat kurtaran nakiller artıyor
Hemodiyaliz hastalarına AVF yapılmalı
Hemodiyaliz hastalarına AVF yapılmalı
Malatya
Malatya'da, 5 hastaya eş zamanlı karaciğer nakli operasyonu başladı
İnönü Üniversitesinin "karaciğer nakliyle" Guinness rekor denemesi
İnönü Üniversitesinin "karaciğer nakliyle" Guinness rekor denemesi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]