Azmetti, Okula Gitmeden Okuma Yazmayı Söktü, İki Kitap Yazdı

Bitlis'te yaşayan doğuştan bedensel ve konuşma engelli Azad Özdemir, azmederek okula gitmeden hem okuma yazmayı söktü hem de iki kitap yazdı.

Azmetti, Okula Gitmeden Okuma Yazmayı Söktü, İki Kitap Yazdı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yaşayan doğuştan bedensel ve konuşma engelli Azad Özdemir (15), azmederek okula gitmeden hem okuma yazmayı söktü hem de iki kitap yazdı.

Tatvan ilçesinin Pınarbaşı Mahallesinde ikamet eden Özdemir ailesinin en büyük çocuğu olan Azad Özdemir'in azmi başarıyı da beraberinde getirdi. Doğuştan bedensel ve konuşma engelli olan Azad Özdemir, ailesinin özel ilgisi ve azmi sonucu okuma yazmayı öğrendi.

Dayısının yönlendirmesiyle küçük yaşta şair ve yazarlığa merak salan küçük Azad, aradan geçen iki yıllık süre zarfında içeriği tamamen kendisine ait olan bir şiir ve bir de hikaye kitabı yazdı. Bununla da yetinmeyen küçük Azad'ın birçok şiiri de engellilerle ilgili dergi ve yayında yerini aldı. Evde gününün büyük bölümü tekerlekli sandalye üzerinde bilgisayar başında geçiren küçük Azad, büyük azmi ile kendisi gibi engelli olan arkadaşlarına adeta örnek oluyor. Ailesinin de desteğini arkasına alarak küçük yaşta büyük işlere imza atan Azad Özdemir'in en büyük hayali bir gün çok ünlü bir şair ve yazar olmak.

"EN BÜYÜK HAYALİ ŞAİR VE YAZAR OLMAK"

Oğlu Azad'ın göstermiş olduğunu azimle devam etmesi durumunda ileride çok iyi bir şair ve yazar olacağına inandığını belirten Baba Mahsun Özdemir, Azad'ın en büyük hayalinin şair ve yazar olmak olduğunu söyledi.


KENDİ KENDİNE YAZMAYA BAŞLADI

Oğlu Azad'ın doğuştan CP (Serebral Palsi) Hastası olduğunu bu yüzden konuşamadığını, yürüyemediğini sadece ellerini kısmen kullanabilen engelli bir çocuk olduğunu ifade eden Baba Özdemir, "İstanbul'dan Tatvan'a taşındıktan sonra Azad'ın büyüdükçe bilgisayara karşı bir merakı oldu. Bununla birlikte harfleri öğrenerek bilgisayarda kendi kendine yazmaya başladı.


BİR KİTAP YAZDI: 'BİR KADININ HAYATI'

Azad'ın küçüklüğünden beri bir yazarlık, şairlik merakı var. Kitap yazıyor, daha doğrusu yazmaya başladı. Kitap nerdeyse baskıya hazır, ikinci kitabına başladık. Biz de evde günlük elimizden geldiğince ona yardımcı olmaya çalışıyoruz. Azad'ın şuan hazır olan hikaye kitabının adı, 'Bir Kadının Hayatı' ve adından anlaşılacağı üzere bir kadının hayatını konu alıyor.


AİLESİ GURUR DUYUYOR

Azad gününün büyük bölümünü yazarak geçiriyor. Belli günlerde de rehabilitasyon merkezine giderek fiziksel ve bedensel destek alıyor. Evde biz de yardımcı oluyoruz. Küçüklüğünden bu yana sürekli ben yazar olacağım deyip duruyordu zaten. Gerçekten de şair ve yazar oldu. Gerçekten de çok güzel yazı ve şiirler yazıyor. Yazmış olduğu bazı yazı ve şiirler de bazı dergilerde yayınladı. İnşallah bu başarıları devam edecek ve oğlumuz büyüyünce iyi bir şair ve yazar olacak" diye konuştu.


Oğluyla gurur duyduğunu ifade eden Anne Mürşide Özdemir ise, Azad'ın bakımının her geçen gün zorlaştığı ancak buna rağmen büyük bir özveri ile ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

3.12.2016 - 24479Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]