"Baba" Bir masal anlat bana…

Sizin arkanızda bir dağ gibi duran, başınız sıkıştığında yardımınıza koşan, siz sevindiğinizde sizden daha fazla sevinen babalara, bu Babalar Günü'nde ona bu düşünceleri hissettirin diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz düşüncelerini paylaşıyor.

GÖLGESİ BİLE YETER…

Evlatların, hayatlarında rol model olarak aldıkları ilk erkektir baba. İster kız çocuğu ister erkek çocuğu olsun, gelişme çağlarında babalarını örnek alırlar. Babalar; kız çocukları için kahramandır, ilk aşktır, erkek çocuklar için ise rol modeldir. Bizim için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, bütün ömrünü ailesine adayan adamlar; Babalarımız… Baba, çınar ağacı gibidir. Meyve vermese bile gölgesi yeter. Annemiz duygusallığımız babamız mantığımızdır. Özellikle kız çocukları için baba kelimesinde çok özel anlamlar saklıdır. Bir kızın sevdiği ilk adamdır ve bundan sonra tanıyacağı tüm erkekleri babalarının özellikleriyle karşılaştıracaktır.

BABANIZA HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERİN

Babalar, insan olarak sizi hayata hazırlayan, topluma kazandıran, zorluklarla mücadele etmenizde sizin yanınızda en başta olanlardır. Kişi, ilk bilgi ve birikimi ailesinden alır. Ailede, anne – baba bir elmanın iki yarısı gibidir. Anneler duygusallığı, babalar ise kararlılığı, dik duruşu simgeler. Hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren babalarımız, evlatlarını geleceğe güvenle hazırlamak için ellerinden gelen tüm gayreti mutlulukla sarf etmektedirler. Babalar çocuklarının iyilik ve başarılarıyla daima gurur duyarlar. Dr. Mehmet Yavuz sözlerine şöyle devam ediyor; Babanın, aile sistemi içindeki yeri ve rolü son yıllarda büyük değişim göstermiştir. Bunun en büyük nedeni, günümüzde çalışan annelerin sayısının artmasıdır. Baba olmak geçmiş yıllarda çocuğunu uzaktan sevmek, aileyi geçindirmek, kuralları uygulayan otorite olmak anlamına gelirken şimdilerde doğumdan itibaren bebeğin bakımını paylaşan, çocuğu ile birebir zaman geçiren, arkadaşlık eden ebeveyn olmak anlamına gelmektedir. Bu babalar günü sizin miladınız olsun ve bu özel günden sonra babanıza olan sevginizi göstermekten kaçınmayın. Sevgi, babanızla olan iletişimin gelişmesinde anahtar kelimedir. Her ne kadar babanız size mesafeli davransa da, siz bu mesafeyi ona sevgiyle yaklaşarak yok edebilirsiniz.


BABA ÇOCUK İLETİŞİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

⦁Sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi için babanın çocuğu saygıyla dinlemesi, anlamaya çalışması ve onunla ilgilenmesi gerekir.
⦁Çocuk, sorumluluklarını tek başına üstlenmemeli, babanın da desteklemesi gerekir.
⦁Korkuya dayalı bir ilişki kurulmamalıdır. Aksi takdirde çocuk yalan söyleme davranışına daha çok sığınacaktır.
⦁Babanın, çocuğuyla mümkün olduğunca nitelikli zaman geçirmesi gerekir.
⦁Babalar, asla fiziksel ve duygusal şiddete başvurmamalılardır.

ALACAĞINIZ HEDİYEYİ DEĞİL ''ONU'' DÜŞÜNÜN

Baba kelimesi, öyle basit bir kelime değildir, altında bir çok anlam yatar. Bu babalar Günü'nde ona alacağınız ve onun sevebileceği bir hediye ile ona, ''baba'' kelimesinin altında yatan değerleri hissettirebilirsiniz. Aldığınız hediyeyi verirken ''Boş ver çocuğum, paran cebinde kalsın'' , ''Hatırladın ya o bana yeter'' gibi tepkiler vererek, sevincini çok belli etmese de, kurduğu bu cümleler aslında sizi ne kadar düşündüğünün bir göstergesidir.
Seçeceğiniz hediyede maddiyatı ön planda tutmayın. Babanıza alacağınız, onun çok işine yarayacağı ve her kullanışında sizi hatırlayacağı bir hediye seçerek, aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.


14.6.2017 - 27628Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]