Babasının Böbreğiyle Yaşama Tutundu

Manisa'da böbrek hastalığı nedeniyle hamile kalması riskli görülen kadın, tüm riskleri göze alıp anne oldu, sonra da babasından nakledilen böbrekle şifa buldu.

Babasının Böbreğiyle Yaşama Tutundu
EFSUN YILMAZ - Manisa'da böbrek hastalığı nedeniyle hamile kalması riskli görülen kadın, tüm riskleri göze alıp anne oldu, sonra da babasından nakledilen böbrekle şifa buldu.

Manisa'nın Salihli ilçesinde çiftçilikle geçinen Huriye ve Salih Özdemir çiftinin 1993 yılında dünyaya gelen kızları Özlem Özdemir, lise son sınıfa gelince şiddetli baş ağrısı yaşadığı için okuduğu Turgutlu ilçesindeki bir sağlık ocağına başvurdu.

Sağlık ocağında "yüksek tansiyon" hastası olduğu tespit edilen Özlem Özdemir, sevk edildiği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gelişmeyen sağ böbreğinde enfeksiyon olduğunu öğrendi.

Sağ böbreği ameliyatla alınan Özdemir, sağlığına kavuştuktan sonra evlendi ve ilk bebeğini sekiz aylıkken "yüksek tansiyon" nedeniyle karnında kaybetti.

Doktorların çocuk doğurmasının riskli olduğu uyarısına rağmen ikinci bebeğine hamile kalan Özlem Özdemir, Turgutlu Devlet Hastanesinde 2,5 yıl önce Ramazan Efe'yi dünyaya getirdikten hemen sonra böbrek yetmezliği yaşadı.

Hastanedeki tedavisinin ardından oğluyla ailesinin evine dönen Özdemir, diyaliz tedavisiyle hayata tutunmaya çalıştı.

Sağlık durumu gittikçe kötüleşen genç kadına yaşaması için gereken böbreği 10 gün önce çiftçi babası Salih Özdemir verdi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun'un da aralarında olduğu uzman ekip, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nakil işlemini gerçekleştirdi.

Riskleri göze alıp doğum yaptı

Özlem Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbreğindeki sağlık sorunu nedeniyle çocuk sahibi olma konusunda sıkıntılar yaşadığını, risklerine rağmen en büyük isteğinin anne olmak olduğunu anlattı.

Özdemir, "İlk bebeğimi 8 aylıkken karnımda kaybettim. Doktorlar artık anne olmamam gerektiğini söylüyordu ama yalnız ölmek istemedim. Doğumdan hemen sonra hastalanınca eşim çocuğu alıp gitti, iki yıl benimle görüşmek istemedi. Babam elimi hiç bırakmadı, evlat acısı yaşamak istemediği için bana böbreğini verdi. Ben de evladım için yaşayacağım." diye konuştu.

Evlat acısı yaşamamak için organını verdi

Baba Salih Özdemir ise kızını sağlıklı görmek kadar kendisini hiçbir şeyin mutlu edemeyeceğini vurgulayarak, "Her koşulda evladımın yanındayım. Ameliyata girerken de hiç korkmadım. Evlat acısı yaşamaktansa ölmeyi tercih ederdim." dedi.

Kızı ve torunu Ramazan Efe'nin sağlığını her şeyden çok düşündüğünü belirten baba Özdemir, en kısa sürede Özlem Özdemir'in taburcu edilmesini ve mutlu yuvalarına dönmesini istediğini de belirtti.

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Er de hastanın böbreğinin gelişmemesi nedeniyle bazı şikayetlerin ortaya çıktığını, hamilelik ve doğum sürecinin şikayetleri arttırdığını, böbrek naklinin ardından hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Dr. Er, baba Salih Özdemir'in taburcu edildiğini, kızının da birkaç gün içinde evine ve oğluna kavuşacağını da sözlerine ekledi.

28.2.2017 - 26047

Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]