Bağımlılıktan Kurtulmak İçin İlk Adım Ramazan Olabilir!

Ramazan, alkolden kurtulmak için bir başlangıç olabilir ancak sadece bu dönemde alkol tüketmemek bağımlı olmadığınız anlamına gelmiyor. Özellikle alkole kavuşma anı olarak beklenen Ramazan Bayramı'nın ilk gününe dikkat edilmeli!

Bağımlılıktan Kurtulmak İçin İlk Adım Ramazan Olabilir!

Ramazan ayı ile birlikte alkol bağımlıları bu dönemi sabredip alkol almayarak geçirebiliyorlar. Amerikan Bağımlılık Enstitüsü'nün 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya göre; alkolü bırakan 3 bin kişiyi incelemiş ve manevi değerleri kuvvetli bireylerin daha uzun süre bırakabildiğini göstermiştir.

İmpuls Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi'nden Bağımlılık ve Aile Danışmanı Alp Çağlan Maçkan, dini faktörlerin alkol bağımlılığından kurtulmada ne derece etkili olduğu ve alkol bağımlılığında uzman desteğinin önemi hakkında bilgi verdi.

RAMAZAN AYI ALKOLÜ BIRAKMAK İÇİN BAŞLANGIÇ OLABİLİR ANCAK İSTİKRAR ÖNEMLİ

Alkol bağımlılarının önemli bir bölümü içmeye başladığında günlerce devam ederler. Diğer bir yandan günler boyu içmeden ayık olarak da hayatlarına devam ederler ve bu sırada da önemli bir sorun yaşamazlar. Ramazan ayı toplumumuzda alkol kullanan insanlar için içkisiz geçirilen ya da içki içmemeye niyet edilen bir dönemdir. Alkolle sorun yaşayan pek çok kişi Ramazan boyunca içki içmeden sabredebilmektedir. Ancak Ramazan boyunca ya da diğer kutsal günlerde alkolle vedalaşabiliyor olmak, sorun olmadığı anlamına gelmez. Dini inançlar ve gelenekler (ramazan, kandil, Cuma günleri gibi) insanları olumsuz davranışlardan kısa süreli alı koyar. Bunlar dışında çocuk sahibi olmak, çocukların evlenmesi, düğün, doğum, sünnet gibi özel günlerde de insanlar özenli davranmaya gayret göstermektedir. İnsanlar çevrelerine rahatsızlık verebilecek alışkanlıklarından vazgeçmezler sadece özel günlerdebu durumu ertelerler. Bunun nedeni hem günah işlememek, hem de çevre baskısı şeklindeki motivasyondur.

DİNİ FAKTÖRLER ALKOL BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELEDE ETKİLİ

Bağımlılık kişinin tüm hayatını etkiler ve aslında doğal kalkan olan sosyal, kişisel ve kültürel değerleri ortadan kaldırır. Manevi duyguların yeniden kazanılması bu noktada kişinin iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Din ve maneviyat, kısa süreli ara vermeyi sağlayabildiği gibi uzun dönem alkolü bırakmada da etkili olabilmektedir. Dini faktörler sadece ülkemizde değil tüm dünyada özellikle alkolden uzak kalmada etkilidir. Amerikan Bağımlılık Enstitüsü 2015 yılında yaptığı bir araştırmada, alkolü bırakan 3 bin kişiyi incelemiş ve manevi değerleri kuvvetli bireylerin daha uzun süre bırakabildiğini göstermiştir.

Ayrıca Anthony Hopkins(40 yıldır alkol almıyor), Alec Baldwin (32 yıldır alkol almıyor) Martin Sheen (30 yıldır almıyor) gibi bazı tanınmışsanatçılar alkolü bırakmalarındadin ve manevi inançlarının önemli bir rol oynadığını çeşitli platformlarda dile getirmektedirler. Ülkemizde de alkol bağımlılarının bir bölümünün Ramazan ayında alkolden uzak kalabildiği görülmektedir.

RAMAZAN SONRASI BAYRAMIN İLK GÜNÜNE DİKKAT!

Alkol sorunu çoğunlukla görmezden gelinmektedir. Dini ve kutsal günlerde alkol almayan kişiler, bağımlı olmadıklarına inanmaktadır. Oysa bağımlılık özünde bir "kontrol" sorunudur.Alkol bağımlılarının veya alkol kullanım sorunu olan kişilerin çoğu Ramazan ayında hem yeniden alkol alacakları gün, yani kavuşma anı belli olduğu için hem de din gibi çok güçlü bir manevi motivasyon olduğu için alkol almazlar. Ancak Bayramın 1. günü genellikle beklenen kavuşma gerçekleşir.

BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN UZMAN DESTEĞİ ŞART!

Maneviyat bırakmak için önemli bir faktör olsa da alkolsüz yaşamı sürdürebilmek için profesyonel yardım almak gereklidir. Bağımlılık zamanla daha da kötüye gitme eğilimi gösteren bir hastalıktır.Erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, alkol bağımlılığı olan bir kişi hastalığın önemli sonuçlarını önleyebilir. Alkolü bırakmak, bir süreliğine ara vermek değil, yaşam boyu bir daha kullanmamayı göze alabilmek ve hatta yaşamı bu yönde düzenleyebilmek demektir.

11.6.2018 - 33544

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]