Bağırsak kanserinde 40 TL'lik erken teşhis testi geliştirildi

Sağlık alanında yeni bir gelişmeye daha imza atıldı. İngiltere, bağırsak kanserini erken safhada tespit edecek test geliştirdi. Testin fiyatı ise 40 TL olarak belirlendi.

Bağırsak kanserinde 40 TL'lik erken teşhis testi geliştirildi

İngiltere'de bağırsak kanserini erken safhada tespit eden 40 TL'lik bir test geliştirildi. Testin, corona nedeniyle gözden kaçırılan vakaları bularak binlerce hayatı kurtarması hedefleniyor.

Corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, sağlık çalışanları salgına karşı gündüz gece demeden mücadele veriyor. Bu dönemde corona dışındaki hastaların teşhis ve tedavisi ise en çok sıkıntı yaşanılan durumlardan biri.

İngiltere'de Exeter Üniversitesi araştırmacıları, bu soruna yönelik bağırsak kanserini erken safhada tespit eden bir test geliştirdi. Hastaneye gitmeye gerek duyulmayan testin maliyeti yalnızca 4 sterlin (40 TL).

SADECE 8 VAKA ISKALADI

3 bin 890 kişinin katılımıyla çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar, dışkıdaki gizli kan izlerini tespit ederek 618 potansiyel kanser vakası buldu. Bunlardan 43'ü yalnızca bir yıl içerisinde kanser teşhisi koyulan hastalar oldu. Testin yalnızca 8 potansiyel vakayı ıskaladığı belirtildi.

HERKESE DAĞITILMALI

Testin Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından ülkenin dört bir yanında dağıtılması gerektiğini ifade eden çalışma ekibinden Sarah Bailey, "Çalışmalarımız oldukça heyecan verici. Pahalı olmayan bir testle düşük risk grubundaki kişileri bile hızlıca tespit edip olası kanser vakalarını bulabiliyoruz. Corona nedeniyle yoğun baskı altındaki sağlık sistemi içerisinde bu kişileri tespit edip tedaviye yönlendirmek çok önemli. Binlerce hayat kurtarılabilir" dedi.

19.1.2021 - 50651Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]