Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın 8 Yolu

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç İsmet Tamer, kış aylarında hastalıklardan korunmanın ve bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yollarını anlattı.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın 8 Yolu

YETERLİ VE KALİTELİ UYUYUN: Oda sıcaklığı 18-22°C arasında, iyi havalandırılmış, yeşil yapraklı bitki bulunmayan bir odada, terletmeyen çarşaflar serilmiş esnek ve omurganıza destek olan bir yatakta konforlu bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Uyku, vücudunuzun kendini onardığı, yenilediği ve bağışıklık sisteminizin güçlendiği bir süreçtir.

OMEGA-3'TEN ZENGİN BESLENİN: Sağlıklı yağlardan Omega-3 bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için çok önemlidir.


Haftada en az 3-4 kez tüketeceğiniz ve kış boyunca ülkemizde bolca bulunan balıklar, en önemli Omega-3 kaynaklarındandır.

HAREKETSİZ KALMAYIN: Hastalıklardan korunmada egzersizin önemini zaten biliyoruz.
Ama son zamanlarda gerçekleştirilen çalışmalar günaşırı açık havada yapılan tempolu yürüyüşlerin ve diğer günlerde yapılan kuvvet egzersizlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, özellikle kış aylarında yakalanılan hastalıklara karşı direnci artırdığını gösteriyor.

STRESİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN: Stres, başta kalp ve sindirim sistemi olmak üzere tüm vücudumuzu olumsuz yönde etkiler.


Az miktarda stresin bağışıklığı güçlendirebileceği iddia edilse de depresif moda sokacak derecede duygusal stres, bağışıklığımızı zayıf düşürebilir. İyi uyku, sağlıklı beslenme, düzenli bir hayat stresi azaltır, düzenli spor yapmak ise endorfin denen mutluluk hormonunu artırarak stresle daha iyi baş etmemizi sağlar.


SİGARADAN KURTULUN: Sigara ve diğer tütün ürünleri, içerdikleri yüzlerce kimyasal madde nedeniyle vücudumuzun neredeyse tüm sistemlerini olumsuz etkiler. Özellikle solunum yolları, kış boyunca mikroplara karşı savunmasız hale gelir, kış enfeksiyonları sigara içenlerde daha uzun sürer, daha zor iyileşir!

SAĞLIKLI BESLENİN: Dengeli bir beslenmede özellikle proteinlerden ve bazı vitamin ve minerallerden zengin beslenmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

A, C ve E vitaminleri kandaki beyaz hücrelerin sayısının artıp mikroplara karşı güçlerini artırır, anti-oksidan özellikleri ile hücrelerimizi zararlı maddelerden korur, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan maddelerin üretimini destekler. Kış aylarında güçlü kalabilmek için demir ve çinkonun da düzenli tüketilmesi gerekir. Muz, süt ürünleri, yumurta, havuç, marul, turunçgiller ve kabuklu kuruyemişlerden kararında tüketerek, neredeyse tüm bu besinleri almak mümkündür. Eğer yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız bir uzmana danışarak besin takviyelerinden destek alabilirsiniz.

BOL SIVI TÜKETİN: Günde en az 8 ila 10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Kış aylarında bol su tüketmek cildinizi kurumaktan korur, bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına, dolaşım ve bağışıklık sisteminizin de etkili bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.


Sıvı ihtiyacınızı karşılamaya destek olmak için taze bitki çaylarından özellikle ıhlamur, adaçayı, ekinezya ve kuşburnunu tercih edin. Yeşil çay, antioksidan etki açısından siyah çaydan daha faydalıdır.

EL YIKAMAYI ÖNEMSEYİN: Gün içinde ellerimiz her yere temas ediyor. Enfeksiyonlardan korunmak için sık sık ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.


Sabunlu su ile bir dakika süre ile ovuşturarak el yıkamak, mikropların %99'undan fazlasını temizler.





16.1.2018 - 31165





Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]