Bahar Doğurganlığı Artırıyor

Bebek sahibi olmak istiyorsanız, bahar fırsatını kaçırmayın

Bahar Doğurganlığı Artırıyor

Kış aylarında sürekli çaba göstermiş olabilirsiniz ancak umutsuzluğa kapılmayın. Yapılan bir araştırma ılık havalarda kadınların daha doğurgan olduğunu ortaya koyuyor.

Bitkiler ilkbaharda çiçek açarken insanlar boş mu duruyor? Araştırmalar bunun tersini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Münih kentinde gerçekleştirilen Doğurganlık ve Kısırlık Dünya Kongresi'nde ilginç araştırma sonuçları açıklandı. Büyük ilgi uyandıran sonuçlar şimdiden tartışılmaya başlandı bile.

İlkbaharda Belirgin Bir Artış Var

Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde bulunan bir tüp bebek merkezinde Daniela Braga gözetiminde gerçekleştirilen çalışmada tedavi sürecindeki 1932 kadının hormon seviyesi ölçüldü. Çıkan sonuçlarda ilkbahar aylarında kadınlarda oestradiol oranının daha yüksek olduğu kaydedildi. Üremek için önem teşkil eden bu hormonun yüzde 45'e varan yükselişi ilkbahar ile ilişkilendiriliyor. Diğer mevsimlere oranla belirgin farkın ortaya çıktığı ilkbaharda havaların ısınmasının en büyük etken olabileceği kaydediliyor.

Araştırma ve Deneyler Daha Kapsamlı Olacak

Doğurganlık ve ilkbaharın böylesine belirgin bir şekilde ilintili olması bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı. Diğer mevsimlere göre ilkbaharda yükseliş eğilimine giren üreme hormonu oranıyla alakalı bilimadamlarının daha kapsamlı deneyler yapacağı kaydediliyor. Bu araştırma yalnız başına baharın daha üretken bir mevsim olduğunu kanıtlamasa da çıkan sonucun önümüzdeki süreçte daha fazla araştırma ve tartışmalara yön vereceği bildirildi. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki tüp bebek çalışmaları yapan bilimadamlarının bu yeni araştırma sonucunu örnek alarak daha kapsamlı deneyler yapması bekleniyor.

Küresel Güvenlik Sorunu Aşılacak

Aynı konferansta Doğurganlık Dernekleri Uluslararası Federasyonu tarafından sunulan bir diğer araştırmada ise tüp bebek tedavisi sürecindeki küresel güvenlik standartlarının yetersizliği gözler önüne serildi. Bu konudaki sorunların aşılması için Federasyon'un Ian Cooke'i görevlendirdiği ve kendisinin uluslararası uygulama kodu geliştirmek için çalışmalara başladığı belirtildi.

Fatih Yeşil - Haberler

23.3.2013 - 12281

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]